بررسی محصولات

گندم سبوسدار ارگانیک چیست؟

گندم

گندم از نظر ویژگی‌ها و خاصیت بسیار مشابه با خواص جو بوده، به طورکلی مصرف گندم به دلیل بالا بودن میزان املاح مورد نیاز و ویتامین‌های ضروری برای رشد و تغذیه بدن لازم و بسیارضروی است. برخی از مهمترین خواص گندم سبوس دار به شرح زیر میباشد:

گندم سرشار از منگنز، فیبر غذایی، تریپتوفان، منیزیم، نشاسته و سلولز است. ارزش غذایی این دانه گیاهی به قدری زیاد بوده که به تنهایی یکی از کاملترین غذاها برای بشر محسوب میگردد. البته امروزه بیشتر مردم از آرد سفید و بدون سبوس استفاده می کنند. ذکر این نکته ضروری است که در طی روند تهیه آرد سفید و بدون سبوس نیمی از ویتامین ای، ویتامین های ب۱، ب۲ و ب۳، اسید فولیک، کلسیم، فسفر، روی، مس، آهن و فیبر موجود در دانه گندم از دست میرود.

خواص گندم سبوس دار و فواید مصرف آن

  • استفاده از گندم سبوس دار در غذای روزانه، به پیشگیری و درمان یبوست کمک میکند.
  • از خواص گندم سبوس دار همانند خواص ذرت، کاهش بروز دیابت نوع ۲ (غیر وابسته به انسولین) می باشد. در حقیقت فیبر موجود در سبوس گندم دارای خاصیت کنترل سطح قند خون است.
  • به طور کلی مصرف غلات سبوسدار به دلیل دارا بودن مقادیر بالای فولات و اسید فولیک برای زنان باردار و شیرده بسیار مفید بوده، در روی رشد جنین موثر است.
  • مصرف گندم سبوسدارار به جذب کلسترول از رودهها و خروج آن از بدن کمک کرده، در کنترل و کاهش سطح کلسترول خون موثر است و غذایی مناسب و مفید، برای بیماران قلبی عروقی محسوب میگردد.
  • نتایج پژوهشها نشان داده، گندم سبوسدار دارای خاصیت ضد سرطان، ضد التهاب و آنتی اکسیدان بوده از این رو از مهمترین خواص گندم سبوسدار، پیشگیری از بروز سرطان روده، پروستات و سینه ذکر میشود.
  • پروتئین و ویتامین های موجود در گندم سبوس دار می توانند بطور مثبت بر سلامت پوست و مو تاثیر گزاشته، به طور خاص کمک به درمان آفتاب سوختگی، پیسی، اگزما، چین و چروک صورت و کاهش ریزش مو از خواص گندم دارای سبوس محسوب میگردد.
  • تحقیقات نشان داده، خوردن روزانه ماهی و آرد گندم سبوس‌دار میتواند تا ۵۰ درصد از بروز آسم در کودکان پیشگیری کند.
  • گندم به دلیل وجود انرژی در کل هسته و دانه آن از جمله سبوس، جوانهو اندوسپرم منبع بسیار زیاد انرژی می باشند، همچنین به دلیل محتوای نسبتا کم چرب آن، خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهد و سطح گلوکز خون را تنظیم می کند
  • مصرف گندم سبوسدار و جوانه گندم برای درمان بیماری های پوستی از قبیل ورم پوست بسیار مفید است.

نتیجه تحقیقات

هم اکنون پزشکان اتفاق نظر دارند که سبوس مهم ترین راه درمان طبیعی یبوست به شمار می رود. جلوگیری از یبوست نیز از بروز بواسیر، التهاب دیورتیکول (کیسه ای مدوربه اشکال و اندازه های مختلف است که در جدار داخلی روده ایجاد می شود)، سرطان کولون، شقاق، فیستول، شکاف بافت معده و عفونت های دستگاه گوارش (که غالباً در میان افراد مسن مشاهده می گردد) پیشگیری می کند.

 توصیه می شود همراه با مصرف سبوس، مایعات و آب فراوانی نیز مورد مصرف قرار گیرد.

بر اساس پژوهش های مختلف، سبوس غنی ترین منبع غذایی فیبر و الیاف گیاهی محسوب می شود. این فیبر و الیاف را که بیشتر مواد سلولزی و همی سلولزی می باشد، اکثر مردم می شناسند و می دانند که مصرف آن موجب افزایش حجم مدفوع می گردد. افزایش حجم مدفوع عامل اساسی مبارزه با یبوست و بیماری کولون و پیدایش سرطان کولون می باشد.

البته باید گفت که فیبرهای گیاهی به دو نوع محلول و نامحلول تقسیم می شوند. سبوس گندم جزء فیبرهای غذایی نامحلول است که در جلوگیری از یبوست و سایر بیماری های روده بزرگ تاثیر زیادی دارند.

سبوس جو و برنج جزء فیبرهای محلول می باشند که اثر زیادی در کاهش کلسترول خون دارند.

آیا زیاده روی در مصرف سبوس مجاز است؟

همان طور که کاهش یا عدم مصرف سبوس برای عملکرد سیستم گوارشی مناسب نیست، افراط و زیاده روی در مصرف سبوس نیز عارضه به وجود می آورد. بنابراین توجه به نکات زیر ضروری است :

– زیاده روی در مصرف سبوس ممکن است ایجاد اسهال نماید.

– زیاده روی در مصرف سبوس منجر به انسداد روده و التهاب دیورتیکول روده می شود.

– توصیه می شود پس از مصرف سبوس، مایعات و آب فراوانی نیز مورد مصرف قرار گیرد.

پس رعایت اعتدال و میانه روی در مصرف هر نوع ماده غذایی (هر چند که مفید باشد) لازم و ضروری است.

گندم  سبوس دار را از کجا بخریم ؟

در حال حاضر شما از هر جایی که اراده کنید می توانید گندم سبوسدار را تهیه نمایید ولی ما به شما پیشنهاد میکنیم  اگر به دنبال سلامتی خود، خانواده هستید، فقط از محصولات طبیعی و ارگانیک استفاده کنید. یعنی گندمی کاملاً سالم و طبیعی است به طوری که در کاشت و برداشت گندم از هیچ کود شیمایی استفاده نشده باشد. 

بنابراین به شما پیشنهاد می کنیم گندم ،سبوسدار ارگانیک را از بزرگترین تولید کننده محصولات ارگانیک کشور یعنی دارامان ارگانیک تهیه نمایید. 

منبع: جمع آوری از وب

تغذیه سالم، خانواده سالم، جامعه سالم 

با محصولات ارگانیک دارامان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید