معرفی کتاب

کتاب پرورش توت فرنگی ارگانیک

توت فرهنگی

فروشگاه تخصصی محصولات ارگانیک دارامان  در کنار اهداف فروش و تولید محصولات ارگانیک سالم و طبیعی  به منظور افزایش دانش و آگاهی کاربران کتاب های مفید در زمینه  کشاورزی ارگانیک را نیز معرفی می نماید .در این مبحث قصد معرفی کتاب ؛ پرورش توت فرنگی ارگانیک تالیف دکتر حسینعلی اسدی قارنه  را داریم. این کتاب در سال ۱۳۹۴ توسط دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان اصفهان و با همکاری انتشارات اندیشه گویا در ۲۰۸ صفحه به چاپ رسیده است.

این کتاب راهنمایی برای پرورش توت فرنگی به شیوه ارگانیک است و شامل موضوعاتی است که به بهبود سلامت گیاه کمک کرده و ضمن کاهش خسارت آفات و بیماری های توت فرنگی ، تولید میوه سالم و با کیفیت را به دنبال خواهد داشت.

کتاب پرورش توت فرنگی ارگانیک شامل هشت فصل و یک ضمیمه در مورد ترکیبات آلی مورد استفاده در کشت ارگانیک توت فرنگی است. همچنین در آخر کتاب هم به معرفی منابع استفاده شده در کتاب پرداخته است.

 • مروری بر مقدمه کتابپرورش توت فرنگی ارگانیکدر سال های اخیر افزایش بی رویه مصرف کودها و مواد شیمیایی جهت تولید محصولات کشاورزی ، سلامت خاک ، آّب ، هوا و همچنین محصولات تولیدی را به خطر انداخته و نگرانی های روز افزونی را برای محیط زیست جهانی و سلامت بشر به وجود آورده است. کشاورزی معمول و مرسوم امروزی بر پایه استفاده از ارقام پر محصول ، کاربرد کودهای شیمیایی ، آفت کش ها و علف کش های شیمیایی، آبیاری و مکانیزاسیون استوار است و هدف کلی آن بر تولید حداکثری محصول متمرکز شده است. این شیوه کشاورزی هر چند در نگاه اول از دیدگاه تولید بیشتر محصولات کشاورزی مورد توجه قرار گرفت، اما اکنون در برخی جوامع به معضلی تبدیل شده است که در نهایت سلامتی انسان و محیط زیست را به خطر می اندازد.
 • ارگانیک دارامان خواندن این مقاله را پیشنهاد می کند:طرز تهیه  آبگوشت ارگانیک

 

 • کتاب پرورش توت فرنگی ارگانیک شامل هشت فصل و یک ضمیمه در مورد ترکیبات آلی مورد استفاده در کشت ارگانیک توت فرنگی است. همچنین در آخر کتاب هم به معرفی منابع استفاده شده در کتاب پرداخته است. فصول این کتاب به شرح زیر هستند:

  فصل اول با عنوان « آشنایی با کشت ارگانیک و تاریخچه توسعه آن » به تعریف و اصول کشت ارگانیک و دلایل رویکرد به این کشت می پردازد. همچنین تفاوت های این نوع کشت با کشت های معمولی را بررسی و در آخر جایگاه آن را در جهان و ایران مورد کنکاش قرار می دهد.

  فصل دوم با عنوان « توت فرنگی به عنوان محصول ارگانیک » در مورد خود گیاه و میوه توت فرنگی صحبت می کند. این فصل به طور مفصل در مورد ژنتیگ این گیاه ، شرایط رشد ، علایم کمبود انواع مواد معدنی در این گیاه ، انواع روش های کشت و تکثیر آن و انواع ارقام توت فرنگی صحبت می کند.

  فصل سوم به موضوعات اصول مدیریت توت فرنگی ارگانیک پرداخته و مباحثی مانند سلامت خاک ، انتخاب محل کشت ، تناوب در کشت ، انواع کودهای سبز ، آب و هوای مناسب برای کشت توت فرنگی ، چرخش هوا و غیره را مورد بررسی قرا می دهد.

  فصل چهارم در مورد مدیریت تغذیه و حاصلخیزی خاک ، اسیدیته خاک و تجزیه خاک و برگ است. فصل پنجم هم به صورت مشروح به مباحث آفات و مدیریت آفات می پردازد. در این فصل انواع آفات این گیاه و روش های کنترل ارگانیک این آفات را بررسی می کند.

  فصل ششم مدیریت بیماری های گیاهی را شرح می دهد و روش های پیشگیری و درمان آنها را بررسی می کند. فصل هفتم هم در مورد علف های هرز و روش های پیشگیری و کنترل علف های هرز در کشت ارگانیک گیاه توت فرنگی صحبت می کند.

  فصل هشتم و آخرین فصل این کتاب در مورد برداشت توت فرنگی از مزارع ارگانیک و روش های نگهداری از میوه توت فرنگی است.

  گروه علمی – تجاری تولیدی پیشگامان هیمه

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید