اخبار ارگانیک, غذا

وقتی دنیا ترسناک می شود ، می خواهم باغبانی کنم.

خاک

وقتی دنیا ترسناک می شود، می خواهم باغبانی کنم. در اینجا چه باید بکنم.

این روزگار وانفسا که سیاست های تلخ، ویروس های ترسناک، اسلحه و خشونت است، یک کوره راهی وجود دارد که به من امید به زندگی میدهد و سلامتی من را تضمین میکند.

برای قدم برداشتن در این کوره راه یک مکان آفتابی باید پیدا کنم و یک باغچه بکارم. در این راه من تنها نیستم.

لوری کرانز، یک کشاورز شهری، مؤلف کتاب ” باغی که می تواند در هر جا باشد “، گفته است:” این کاری است همه ما می توانیم انجام دهیم ، چه در تراس خانه مان ، چه در پاسیو و یا چه در حیاط کوچک خودمان. ” وقتی احساس می کنم همه چیز از کنترل خارج شده است، هیچ کاری بهتر از کاشت بذر  و روی آوردن بر تغذیه سالم نیست.

مطالعات متعدد نشان می دهد که دست دراز کردن ما بسوی خاک و کمک کردن ما به رشد گیاهان باعث افزایش طول عمر و سلامتی و همچنین بهزیستی ذهنی ما می شود. محققان هلندی در یک تجربه یک فعالیت استرس زای ۳۰ دقیقه ای را بر روی یک گروه آزمایش کردند. این گروه ابتدا تحیت تاثیر یک فعالیت استرس زای ۳۰ دقیقه ای قرار گرفتند وسپس بصورت تصادفی به دوگروه تقسیم شدند. گروه اول در یک اتاق دربسته مشغول مطالعه و گروه دوم در یک باغچه مشغول باغبانی شدند. این مطالعه نشان داد که در هر دو گروه میزان کورتیزول که باعث ایجاد استرس می شود، کاهش یافته است. یعنی هر دو فعالیت، هم کتاب خوانی و هم باغبانی، میزان استرس افراد تحت آزمایش را کاهش میدهند. اما در افرادی که باغبانی می کردند، سطح کورتیزول بسیار پایین تر از افرادی که مطالعه میکردند، مشاهده شد و خلق و خوی مثبت آنها بر خلاف خوانندگان کتاب بیشتر قوت پیدا کرده بود.

قبل از کاشت گیاه چه باید بدانیم؟

  • کاشت ما چه در گلدان ها و چه باغچه باشد، نیاز به زمان لازم را برای تغذیه و غنی سازی خاک با برخی ازمواد ارگانیک خوب مانند کمپوستها و کود های دامی ارگانیک می باشد
  • اگر کود کمپوست و پهن حیوانی را به یک باغچه اضافه می کنید، آن را به خوبی آب دهید و یک یا دو هفته قبل از کاشت صبر کنید، زیرا با شکسته شدن پیوند ارگانیسم ها، گرمای زیادی ایجاد می شود و این گرما می تواند نهالهای لطیف شما را بسوزانند. شما می توانید با لمس خاک با دستتان این موضوع را تشخیص دهید. هنگامی که دست برهنه شما از لحلظ دمایی با لمس خاک احساس راحتی کند، آن موقع خاک برای کاشت مناسب و بی خطر است.
  • بهترین خاک برای کشت، خاک های روزنه دار یا خلل و فرج دار هست. این نوع خاک میتواند آب بیشتری در خود جذب کند. این نکته موجب میشود ریشه گیاه در خاک بیشتر نفوذ کند و بخوبی رشد کند. بنابراین در انتخاب خاک باید دقت کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید