آرشیو مطالب, اخبار ارگانیک, ارگانیک, ارگانیک ایران, تغذیه با محصولات ارگانیک, محصولات ارگانیک استرالیا

مواد غذایی ارگانیک چیست؟

شايد اين سئوال شما هم باشد، ‌غذاي ارگانيك چيست؟ به چه محصولاتي ارگانيك مي گويند، چه تفاوتي با غير ارگانيك دارد.

تيم تحقيقاتي محصولات ارگانيك دارامان پيشنهاد مي نمايد اگر به سلامتي خود علاقمند هستيد تا انتهاي اين مقاله همراه ما باشيد.

اصطلاح ارگانیک به فرآیند تولید برخی غذاها اشاره دارد، غذاهای ارگانیک بدون استفاده از مواد شیمیایی مصنوعی، هورمون ها، آنتی بیوتیک ها یا ارگانیسم های اصلاح شده ژنتیکی رشد داده شده و یا زراعت می شوند.

وقتی می گویم  یک محصول ارگانیک است که عاری از مواد افزودنی غذایی مصنوعی باشد این مواد شامل شیرین کننده های مصنوعی، مواد نگهدارنده، رنگ آمیزی، طعم دهنده و گلوتامات مونو سدیم (MSG) است. در کاشت محصولات ارگانیک و بهبود رشد گیاه از کودهای طبیعی، حیواناتی که به صورت ارگانیک پرورش می یایند و به آنها آنتی بیوتیک و یا هورمون  داده نمی شود استفاده می کنند.

کشاورزی ارگانیک به بهبود کیفیت خاک و حفظ آبهای زیرزمینی علاقه دارد، همچنین کشاورزی ارگانیک باعث کاهش آلودگی شده و ممکن است برای محیط زیست نیز بهتر باشد.

رایج ترین غذاهای ارگانیک میوه، سبزیجات، غلات، لبنیات و گوشت است. امروزه همچنین بسیاری از محصولات ارگانیک فرآوری شده مانند سدیم، کلوچه و غلات صبحانه وجود دارد.

غذاهای ارگانیک ممکن است حاوی مواد مغذی بیشتری باشند

مطالعات مربوط به مقایسه میزان مواد مغذی غذاهای ارگانیک و غیر ارگانیک نتایج متفاوتی را ارائه داده اند. این به احتمال زیاد به دلیل تغییر طبیعی در کار و تولید مواد غذایی است. با این حال، شواهد نشان می دهد که غذاهایی که به طور ارگانیک رشد می کنند ممکن است مغذی تر باشند. محصولات زراعی از نظر ارگانیک دارای آنتی اکسیدان ها و ویتامین های بیشتری هستند.

مطالعات متعددی نشان داده اند که غذاهای ارگانیک معمولاً حاوی مقادیر بیشتری آنتی اکسیدان و ریز مغذی های خاص مانند ویتامین C، روی و آهن هستند. در حقیقت، میزان آنتی اکسیدان در این غذاها می تواند تا ۶۹٪ بیشتر باشد.

علاوه بر این، نتايج  یک مطالعه نشان داد که جایگزینی میوه، سبزیجات و غلات معمولی با نسخه های آلی می تواند آنتی اکسیدان های اضافی در رژیم غذایی ایجاد کند. این قابل مقایسه با خوردن روزانه ۱-۲ واحداضافی میوه و سبزیجات است.

گیاهان ارگانيك برای محافظت از خود به اسپری های آفت کش های شیمیایی متکی نیستند. درعوض، آنها بیشتر ترکیبات محافظتی خود یعنی آنتی اکسیدان ها را تولید می کنند.

محصولات ارگانیک سطح نیترات پایین تری دارند

همچنین به نظر می رسد محصولات زراعی که دارای ارگانیک هستند از نظر سطح نیترات پایین تر هستند. در حقیقت، مطالعات نشان داده اند که میزان نیترات در این محصولات ۳۰٪ کمتر است. سطح بالای نیترات با افزایش خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان مرتبط است.

شیر و محصولات لبنی ارگانیک ممکن است حاوی مقادیر بالاتر اسیدهای چرب امگا ۳ و مقادیر کمی بیشتر آهن، ویتامین E و برخی کاروتنوئیدها باشند.

با این حال، شیر ارگانیک ممکن است حاوی سلنیوم و ید کمتری نسبت به شیرهای غیر ارگانیک باشد، دو ماده معدنی برای سلامتی ضروری است.

پژوهشهای انجام شده

نتایج متناقضی درمورد استفاده  محصولات ارگانیک مشاهده می شود که بیشتر نتایج در حمایت از مصرف محصولات ارگانیک است . دلیل آن این است که میزان مواد مغذی مواد غذایی به عوامل زیادی از جمله کیفیت خاک، شرایط آب و هوایی و زمان برداشت محصول بستگی دارد. ترکیب محصولات لبنی و گوشت می تواند تحت تأثیر تفاوت در ژنتیک حیوانات و نژاد حیوانات، آنچه حیوانات می خورند، زمان سال و نوع مزرعه قرار گیرد.

مصرف بیشتر اسیدهای چرب امگا ۳ با بسیاری از مزایای سلامتی، از جمله کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی همراه است.

با بررسی ۵۵ مطالعه، هیچ تفاوتی در میزان مواد مغذی مواد مغذی ارگانیک در مقابل گیاهان معمولی به استثنای سطح نیترات کمتر در محصولات ارگانیک وجود ندارد.

یک بررسی دیگر از ۲۳۳ مطالعه، فقدان شواهد محکم را نشان داد که غذاهای ارگانیک نسبت به غذاهای معمولی از مواد مغذی برخوردار هستند.

مواد شیمیایی کمتر و باکتری های مقاوم در برابر

بسیاری از افراد برای جلوگیری از مواد شیمیایی مصنوعی، خرید مواد غذایی ارگانیک را انتخاب می کنند.

شواهد نشان می دهد که مصرف این مواد غذایی ممکن است میزان قرار گرفتن در معرض باقیمانده های سموم دفع آفات و باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک را کاهش دهد.

یک مطالعه نشان داد که میزان کادمیوم، یک فلز بسیار سمی، در تولید ارگانیک ۴۸ درصد پایین تر است. بعلاوه، بقایای سموم دفع آفات چهار برابر بیشتر در محصولات غیر ارگانیک یافت می شوند

توجه به این نکته حائز اهمیت است که سطوح بالاتر کادمیوم و سموم دفع آفات در محصولات با رشد معمولی هنوز به مراتب کمتر از حد ایمنی بوده است.

با این حال، برخی از کارشناسان نگران این هستند که کادمیوم می تواند به مرور زمان در بدن تجمع یابد، به طور بالقوه باعث آسیب می شود. شستشو، شستشو، لایه برداری و پخت و پز مواد غذایی می تواند این مواد شیمیایی را کاهش دهد، اگرچه همیشه آنها را به طور کامل از بین نمی برد.

با وجود این، شواهد نشان می دهد كه خطر قرار گرفتن در معرض باكتريها در مواد غذایی كوچك و بعید است كه باعث آسیب شود.

از آنجا که کشاورزی ارگانیک از آنتی بیوتیک ها در حیوانات استفاده نمی کند، این محصولات به طور کلی حاوی مقادیر کمی پایین تر از باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک هستند.

منبع: هلث لاين

تهيه و تنظيم: تيم تحقيقاتي محصولات دارامان ارگانیک

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید