اخبار ارگانیک

محصولات ارگانیک را چگونه بشناسیم؟

مهم‌ترین نشانه ارگانیک بودن محصولات کشاورزی برخورداری از برچسب گواهی رسمی ارگانیک است.

محمد شریفی‌مقدم – مجری برنامه ملی ترویج و توسعه تولید محصول سالم و ارگانیک – در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) محصولات ارگانیک کشور را به دو گروه تقسیم کرد و گفت: یک گروه محصولات سالم با استانداردها و گواهی‌های معتبر داخلی است که معروف‌ترین‌ آنها تحت پوشش استاندارد گپ (GAP) قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد: گروه دوم محصولات تحت پوشش برندهای ارگانیک هستند و ۷۰ تا ۸۰ هزار هکتار از اراضی کشور را در بر می‌گیرند که زعفران، پسته، خرما، برنج، انار و … در این گروه قرار دارند.

شریفی‌مقدم با بیان این‌که پتانسل‌های ارگانیک کشور در سطح «الف»، «ب» و «ج» قرار دارد، افزود: سطح «الف» که سطح بسیار آماده‌ای برای تبدیل به ارگانیک است حدود ۲۵۰ هزار هکتار از اراضی کشور را در بر می‌گیرد.

به گفته وی سطح «ب» که نیاز به یک یا دو مولفه برای تبدیل به ارگانیک دارد حدود یک میلیون هکتار است و سطح «ج» که اراضی تحت پوشش برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی و دیگر برنامه‌های مشابه را دربر می‌گیرد حدود ۲۵ درصد از کل اراضی کشاورزی است که باید بر اساس قانون طی یک برنامه پنج ساله به آن دست یافت.

مجری برنامه ملی ترویج و توسعه تولید محصول سالم و ارگانیک تصریح کرد: تولید ارگانیک با توجه به نوع محصول بین یک تا پنج سال طول می‌کشد که مراحل آن به ترتیب سالم‌سازی آب و خاک منطقه، مدیریت آفات و بیماری‌ها با روش‌های غیر شیمیایی، استانداردسازی، برندسازی، پایش، شناسه‌گذاری، مباحث اجتماعی همچون بهداشت حرفه‌ای و شغلی کشاورزی و … است که کمک می‌کند تا یک پروسه تبدیل به فاز ارگانیک شود.

این کارشناس افزود:  در شرایط فعلی که هنوز نظام ارگانیک در تمام سیستم کشاورزی اعم از تولید، حمل و نقل و بازار ایجاد نشده، تولید محصولات ارگانیک برای کشاورزان حدود ۲۰ درصد هزینه‌ بیشتری از تولید دیگر محصولات دارد که به تبع آن هزینه ۲۰ درصدی باید در فروش جبران شود.

محصول ارگانیک باید گواهی داشته باشد

شاید بسیاری از افراد با دیدن اسم «ارگانیک» اقدام به خرید کنند اما حتما باید به خاطر داشته باشید این روزها از نام «ارگانیک» سوءاستفاده های زیادی شده و افرادی محصولات خود را با نام ارگانیک به فروش می رسانند که حتی کمترین اطلاعی از این محصولات ندارند. حتما این را هم به خاطر داشته باشید که فقط محصولاتی به عنوان ارگانیک شناخته می شوند که مراحل بازرسی و نظارت را از طرف سازمان های مربوطه گذرانده و گواهی ارگانیک از جهاد کشاورزی دریافت کرده باشند.

نظارت بر استانداردها

طبیعتا نظارت هایی برای جلوگیری از تخلف در زمینه ارائه محصولات ارگانیک وجود دارد که با انجام آزمایش های مختلف و براساس استانداردهای تصویب شده، میزان عناصر شیمیایی یا باقیمانده سموم را در مواد غذایی اندازه گیری می کنند. چنانچه محصولی استانداردهای لازم را داشته باشد و بازرسی ها ارگانیک بودن محصول را تایید کنند، گواهی محصول ارگانیک به آن تعلق می گیرد. در این صورت می توانید با خیال راحت چنین محصولی را مورد مصرف قرار دهید و مطمئن باشید پولی که خرج کرده اید صرف تضمین سلامت تان شده، نه پر کردن جیب سودجویان.

منبع : ایسنا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید