آرشیو مطالب, اخبار ارگانیک, ارگانیک

راهبردی بر ترویج مصرف محصولات سالم و ارگانیک

مصرف محصولات سالم و ارگانیک

راهبرد بازاریابی

بسیاری از سازمان ها تصمیم گرفتند از فعالیت های تبلیغاتی بزرگ برای اعلام عملیات خودداری کنند. این مسئله نه تنها به دلایل مالی وجود دارد، بلکه به این دلیل است که اغلب احساس می شود هنگامی که آگاهی مصرف کننده بسیار کم است، آگاهی از ارتباط مستقیم و در معرض قرارگرفتن در انتقال پیام پیچیده ی اصول و مزایای کشاورزی ارگانیک بسیار مؤثر است.

درعوض، سازمان ها به فروش و بازاریابی زبانی تکیه می کنند، گفتگوهایی در وقت ناهار به طور فعال در شرکت ها و سازمان ها انجام می دهند تا آگاهی یا روش های مختلف دیگری برای کار در سطح مردمی ایجاد کنند، به عنوان مثال با انجمن ها، کلوپ های مردمی و مدارس برای بازدید از مزرعه. تماس مستقیم با مشتریان همچنین به دریافت بازخورد فوری در مورد محصولات کمک می کند، که به نوبه خود به پیشرفت بیشتر محصولات نیز کمک می کند. همچنین شاید مفید باشد که مدیر فروشگاه دانش و توانایی پخت و استفاده از مواد اولیه فروخته شده در مغازه و حتی برنامه ی آشپزی ماهانه داشته باشد. در کشورهایی مانند مالزی، که بسیاری از افراد به دلایل بهداشتی محصولات ارگانیک خریداری می کنند، برای مالک مهم است که خود را در مورد آخرین دانش پزشکی جایگزین و دانش پزشکی عمومی به روز کند.
همچنین شایسته است با رسانه های جمعی ارتباط برقرار شود و بسیاری از روزنامه نگاران مایل به انتشار در مورد کشاورزی ارگانیک هستند زیرا هم موضوعی جدید است هم اینکه ارتباط خوبی با موضوعات بهداشتی یا زیست محیطی دارد. مقاله ای خوب توسط یک روزنامه نگار ممکن است بیشتر از تبلیغات پولی مفید واقع شود و بدون هیچ هزینه ای ارائه شود! (اما نه در همه کشورها!) از نظر راهبرد بازاریابی شناخت فرهنگ و برخی از «عادات» اساسی مصرف کنندگان هدف بسیار مهمی است، به عنوان مثال از کجا خرید می کنند، در چه ساعاتی از روز خرید می کنند و همچنین نحوه دریافت اطلاعات آنها در مورد غذا، مسائل بهداشتی و غیره چگونه است. این دانش نه تنها به منظور شناسایی کانال های اصلی برای ارائه اطلاعات به مشتریان (بالقوه) است بلکه در تصمیم گیری در مورد مکان فروش محصولات ارگانیک، فروش نوع محصول، ساعت فروش در روز و غیره اهمیت دارد. این کار به نوبه خود عواقبی برای خرید و تحویل محصولات ارگانیک از تولید کنندگان دارد.

مصرف محصولات سالم و ارگانیک

ارایه محصول در بازار محلی

بسیاری از ابتکارات بازاریابی ارگانیک در مرحله اولیه آرمی برای خود آماده می کنند و به این باور رسیده اند که استفاده از آرم ارتباطات مربوط به محصولات و شرکت را بهبود می بخشد. در برخی از کشورها، آرم شرکت تقریباً مترادف با محصولات ارگانیک شده است.

سرانجام می توان گفت در صورت وجود فرصت می توان به بازار داخلی و بازار صادرات نیز توجه داشت. صادرات موفق یک کالای ارگانیک می تواند به عنوان یک تولیدکننده مهم برای توسعه بازار داخلی، به عنوان مثال صادرات برنج یاس ارگانیک در مورد گرین نت در تایلند عمل کند.

در دسترس بودن محصول و کیفیت: ملاحظات عمومی

اکثر سازمانهایی که به مطالعات موردی کمک کرده اند در حوزه ی محصولات ارگانیک تازه بویژه در سبزیجات و گیاهان دارویی تجارت می کنند. بنابراین، این بخش در درجه اول به مدیریت تولید محصولات تازه می پردازد. با این وجود اطلاعات کمی در مورد کالاهای دیگر معدود سازمان های مشارکت کننده ارائه شده است که با طیف گسترده تری از محصولات، مانند برنج، پالس، ادویه جات، ترشی جات، چای، عسل و محصولات موم زنبورعسل سروکار دارند. در بازاریابی محصولات تازه یا معمولی ارگانیک  از لحاظ کیفیت، تنوع و قوام محصولات تفاوت خاصی وجود ندارد. کیفیت محصولات باید انتظارات بازار هدف را برآورده کند. در حالی که عده ای وجود خواهند داشت که محصولات ارگانیک را بخرند حتی اگر از کیفیت مطلوبی برخوردار نباشند، به طور کلی محصولات ارگانیک باید از استانداردهای کیفیت قابل قبولی پیروی کنند یا حتی فراتر روند، یعنی ظاهر و طعم محصولات ارگانیک باید به همان اندازه محصولات معمولی یا بهتر  باشد، تا شاهد تاثیری در بازار واقعی باشیم. برای تأمین ترجیحات مصرف عمومی باید محدوده گسترده ای در دسترس باشد. فقط چند نوع سبزیجات ارگانیک یا انواع مختلفی که تعداد کمی از مردم آن را مصرف می کنند و تعداد کمی از انواع آن در افراد مصرف می شود دشوار است. بسیاری از مصرف کنندگان فکر می کنند که عرضه سبزیجات ارگانیک باید مشابه بازار سنتی باشد. تنوع موضوعی مهم است و مهم است كه در مراحل اولیه تولید كنندگان و معامله گران ارگانیك اطمینان حاصل كنند كه طیف وسیعی از محصولات، پاسخگوی خواسته های مصرف كنندگان باشد. همانطور که در بسیاری از مطالعات موردی بیان شد، محصولات ارگانیک با سه مشکل اساسی روبرو هستند، یعنی عدم تداوم محصولات تازه، کیفیت پایین محصول و انواع محدود کالا.

محصولات ارگانیک

بوقلمون نوعی از محصولات ارگانیک محلی محسوب می شود

تولید میوه و تره بار همچنان دچار مشکل عدم تحویل به طور منظم و همچنین عدم تنوع محصول است. این مشکلات را می توان به دلایل مختلف از جمله مهارت های فنی محدود، آب و هوای غیرقابل پیش بینی و بلایای طبیعی، عدم دسترسی به بذر ارگانیک خوب، عدم وجود روش های اصلاح خاک و غیره نسبت داد. بنابراین فقط تعداد محدودی از سبزیجات وجود دارند و اغلب بیش از حد و در مرحله تولید قرار می گیرند. با این مشکل، بازاریابی محدود شده و امکان گسترش ندارد زیرا یافتن بازار کالاهایی که تنها برای چند ماه در دسترس هستند غیرممکن است. حتی وقتی تولید کننده بیشتری وجود داشته باشد، مشکل اغلب حل نمی شود زیرا هماهنگی با تولید کنندگان مختلف برای تولید محصولات مختلف بسیار دشوار است. کنترل کیفیت هنگام حمل و نقل و ذخیره سازی نیز هنگام افزایش حجم اهمیت بیشتری پیدا می کنند. ذخیره سازی مناسب و کامیون های یخچال دار لازم هستند اما هزینه های سرمایه گذاری بالایی دارند. با آگاهی از این مشکلات، برخی از سازمان ها تصمیم می گیرند با اشتراک یا طرح جعبه شروع کنند، که در آن مشترکان انتخاب کمتری در آنچه که در کیف یا جعبه هفتگی یا دو هفته ای خود دریافت می کنند دارند. گزینه دیگر این خواهد بود که به عنوان مثال مدارس را هدف قرار دهیم، جایی که فقط به چند نوع سبزیجات در هفته نیاز دارند. با این حال، مادامی که این مشکلات برطرف نشوند، گسترش و دستیابی به مشتریان مهمتر مانند سوپر مارکت ها، رستوران ها و هتل ها بسیار دشوار است. برای سایر محصولات خراب نشدنی، بیشتر آنها نیز سالی یک بار برداشت می شود. تلاش های گسترده موجود توسط سازمان های غیردولتی (و همچنین مقامات دولتی) غالباً با کار بازاریابی در ارتباط نیستند و باعث افزایش عرضه در بعضی از محصولات می شوند در حالی که کالاهایی که در بازارها بسیار مورد تقاضا هستند پشتیبانی زیادی نمی شوند. اغلب اوقات، گسترش مزرعه به خاطر گسترش سازمانهای محلی بدون توجه به وضعیت بازار تعیین می شود. وقتی محصول برداشت می شوند، به دنبال کانال های فروش می روند. این مسئله مشکلاتی را برای سازمان بازاریابی و حتی بیشتر برای خود تولید کنندگان ایجاد می کند. بنابراین برخی از سازمانها مانند Green Net (تایلند) و Hanoi Organics (ویتنام) تصمیم گرفتند که شبکه گسترش خود را سازماندهی کنند یا کارمندان خود را بکار گیرند. این امر به راهنمایی گروههای تولید کننده برای برنامه ریزی بهتر تولید (یعنی مطابقت بیشتر با تقاضای مصرف کننده) کمک می کند تا مشکل عرضه بیش از حد و رقابت غیر ضروری بین تولید کنندگان ارگانیک را کاهش دهد. با این وجود، ایجاد چنین فعالیتهای توسعه ای نیاز به سطح بیشتری از بودجه دارد و سازمانی که چنین فعالیتهایی را انجام می دهد باید مراقب باشد که یک راهبرد مناسب برای بازیابی هزینه های فعالیتهای توسعه ای تدوین کند. کیفیت محصولات همچنین سزاوار توجه بسیاری از تولیدکنندگان و سازمان های بازاریابی است.

محصولات ارگانیک

محصولات ارگانیک

محصولات ارگانیک که با قیمت بالاتری نسبت به محصولات معمولی عرضه می شوند نیز باید از «کیفیت بالایی» برخوردار باشند. طبیعی است که مصرف کنندگانی که کالاهای ارگانیک را به دلایل بهداشتی خریداری کنند، انتظار داشته باشند این مواد تمیز یا بهداشتی بوده و دارای کیفیتی معادل محصولات معمولی داشته باشد. اغلب در دوره اولیه، ایده خوبی در مورد پارامترهای کیفیت وجود ندارد، اما این موارد باید در اسرع وقت توسعه یافته و وارد سیستم شوند. همچنین مهم است که سازمان بازاریابی نسبت به اجرای استانداردهای کیفیت کاملاً سختگیرانه عمل کند.
برخی از سازمانها همچنین راهبردهای اولیه ای را برای شروع با محصولات زراعی اتخاذ كردند كه كشاورزان از نظر فنی قادر به رشد آنها هستند و بعداً وقتی اعتماد به روشهای تولید ارگانیك افزایش یافت، برای افزودن سایر محصولات زراعی و ارقام و معرفی گیاهان خارج از فصل اقدام می کنند. با این وجود، افزودن محصولات و ارقام جدید باید به زودی پس از شروع تولید ارگانیک انجام شود تا به سرعت بتوانید طیف گسترده ای از محصولات زراعی را به مصرف کنندگان عرضه کنید. بسیار مهم است که مشتریان بتوانند در هنگام نیاز به طور مداوم به محصولاتشان دسترسی داشته باشند.
یکی دیگر از زمینه های مهم توسعه محصول به طور ویژه برای محصولات فرآوری شده است. وقتی بازار بالغ تر می شود، مصرف کنندگان شروع به تقاضای طیف گسترده ای از محصولات می کنند. تولید محصولات جدید از نظر دستور العمل ها، فن آوری های فرآورده کردن و امکانات فرآورده کردن نیاز به سرمایه گذاری طولانی مدت دارد. اغلب سازمان های بازاریابی پیشگام به دلیل اینکه برای سرمایه گذاری به تنهایی خیلی کوچک هستند نیاز به کمک ها و همکاری های بیرونی دارند.

 

دیدگاهتان را بنویسید