آموزش

درمان گیاهی سنگ کیسه صفرا چیست؟

درمان گیاهی سنگ کیسه صفرا چیست؟

امروزه اغلب مردم به دنبال درمان گیاهی سنگ کیسه صفرا هستند چرا که می دانند استفاده از داروهای گیاهی و درمان های طبیعی در مقایسه با داروهای شیمیایی عوارض کمتری دارد.

اما پیش از اینکه به توضیح روش های درمان گیاهی سنگ کیسه صفرا بپردازیم، بهتر است که شما را با برخی از حقایق موجود در این رابطه آشنا کنیم.

حقایق موجود درباره خلاص شدن از شر سنگ صفرا به طور طبیعی

 • به ذرات جامدی که در کیسه صفرا تشکیل می شوند، سنگ های صفراوی می گویند.
 • تحقیقات زیادی مبنی بر موثر بودن درمان های خانگی وجود ندارد.
 • مراجعه به پزشک قبل از درمان گیاهی سنگ کیسه صفرا اهمیت زیادی دارد.

چه روش هایی برای درمان خانگی و درمان گیاهی سنگ کیسه صفرا وجود دارد؟

بایستی توجه داشت که هیچ شواهد قطعی و موثقی بر موثر بودن این روشهای درمانی وجود ندارد، اما به عنوان درمان های طبیعی شناخته شده و محبوب می توانند برای کمک به درمان مورد استفاده قرار گیرند.

 • پاکسازی کیسه صفرا

پاکسازی کیسه صفرا یکی از متداول ترین راهکارهای درمانی سنگ کیسه صفرا است. بر اساس ادعای طرفداران پاکسازی کیسه صفرا، این روش باعث شکسته شدن و دفع سنگ کیسه صفرا می شود. در یک مقاله معتبر اشاره شده است که علیرغم شواهد علمی کم درباره پاکسازی کیسه صفرا، گزارش های روایتی نشان دهنده تاثیر مثبت آن بر برخی افراد می باشد.

یکی از راهکارهای این روش درمانی شامل مصرف ترکیبی از آب سیب، گیاهان و روغن زیتون به مدت ۲ تا ۵ روز است.

 • سرکه سیب با آب سیب

اعتقاد برخی از مردم بر این است که خوردن آب سیب منجر به نرم شدن سنگ صفرا و در نتیجه دفع راحت تر آن می شود.

یکی ار راهکارهای موجود مخلوط کردن سرکه سیب در آب سیب قبل از نوشیدن آن است. شواهد محدودی مبنی بر فواید سلامتی سرکه سیب وجود دارد، اما هیچ مطالعه ای استفاده از آن را به عنوان درمانی برای سنگ کیسه صفرا تأیید نمی کند.

لازم به ذکر است که افراد مبتلا به دیابت، زخم معده و افت قند خون بایستی در مورد مصرف مقادیر زیادی آب میوه مراقب باشند.

 • چای قاصدک

افراد معمولا برای درمان گیاهی سنگ کیسه صفرا چای قاصدک یا قهوه می نوشند. اما هیچ مدرک علمی مبنی بر مفید بودن آن وجود ندارد. مصرف چای قاصدک می تواند به از بین بردن سنگ کیسه صفرا کمک کند زیرا منجر به افزایش جریان صفرا می شود.

روش مصرف: ۱۵۰ میلی لیتر آب را بجوشانید و ۱۰ گرم برگ قاصدک خشک را اضافه کرده و روی آن را بپوشانید و اجازه دهید مخلوط به مدت ۱۰ دقیقه بماند. سپس صاف کرده و بنوشید. این نوشیدنی می تواند تا ۳ مرتبه در روز مصرف شود.

بایستی توجه داشت که افراد درگیر با سنگ صفرا، مشکلات کیسه صفرا یا مشکلات کلیوی بایستی پیش از مصرف قاصدک با پزشک مشورت کنند.

تاثیر چای قاصدک بر درمان سنگ صفرا

 • خار مریم

خار مریم جزو گیاهان دارویی بسیار مفید می باشد و بنابر یک منبع موثق قرن هاست که برای سم زدایی از کبد مورد استفاده قرار می گیرد. اگرچه ممکن است به سلامت کبد و کیسه صفرا کمک کند، اما هیچ مطالعه ای در مورد ارزیابی اثرات آن روی سنگ صفرا وجود ندارد. با این حال گفته می شود که به علت وجود سیلیمارین می تواند به درمان بیماریهای کبدی و سنگهای صفراوی کمک کند.

روش مصرف: ۱ فنجان آب را بجوشانید و ۱ قاشق چایخوری میوه خار مریم خرد شده را به آن اضافه کنید و اجازه بدهید مخلوط به مدت ۱۵ دقیقه بماند. سپس آن را صاف کرده و ۳ تا ۴ فنجان در روز بنوشید.

لازم به ذکر است که افراد مبتلا به دیابت، آلرژی گل محمدی یا سابقه سرطان حساس به هورمون بایستی در مورد استفاده از خارمریم با پزشک خود مشورت کنند.

 • گیاه لیزیماکیا

گیاه Lysimachiae herba یا سکه طلا یک داروی سنتی محبوب چینی برای سنگ کیسه صفرا است. نتایج تحقیق یک منبع معتبر نشان می دهد که ممکن است برای درمان یا جلوگیری از سنگهای صفراوی کلسترول مفید باشد.

 • کنگر فرنگی

مشخص شده است که عصاره های کنگر فرنگی منبع مفیدی برای تحریک تولید صفرا و کمک به عملکرد کیسه صفرا و کبد هستند. برخی مطالعات نشان می دهد که این گیاه دارویی را می توان جهت از بین بردن سنگ کیسه صفرا مصرف کرد.

ضروری است که قبل از مصرف عصاره کنگر فرنگی با پزشک مشورت کنید زیرا در صورت انسداد مجرای صفراوی ممکن است باعث حمله کیسه صفرا شود.

روش مصرف: ۲ تا ۵ میلی لیتر عصاره کنگر فرنگی را در ۷۵ میلی لیتر آب رقیق کنید و ۳ بار در روز مصرف کنید.

فواید سلامتی کنگر فرنگی

 • پوسته پسیلیوم

پسیلیوم یک فیبر محلول است که از دانه های گیاه Plantago ovata گرفته می شود و بر اساس نتایج تحقیقات برای قلب، لوزالمعده و دیگر قسمت های بدن مفید است.

طبق مطالعات یک منبع معتبر پوسته پسیلیوم از همسترها در برابر تشکیل سنگهای صفراوی کلسترول محافظت می کند.

 • بسته روغن کرچک

بسته های روغن کرچک برای طیف گسترده ای از مشکلات، درمانی محبوب در میان افراد طبیعی و علاقه مندان به زندگی طبیعی است.

جهت استفاده از بسته روغن کرچک، پارچه ای را در روغن کرچک گرم آغشته کرده و روی شکم بگذارید. روی آن را با حوله بپوشانید.. بسته را تا ۱ ساعت روی شکم بگذارید.

هیچ مطالعه علمی برای حمایت از استفاده از این روش درمانی برای سنگهای صفراوی وجود ندارد.

 • طب سوزنی

بر اساس تحقیقات بسیار محدودی که وجود دارد طب سوزنی ممکن است علائم سنگ صفرا را تسکین دهد. لازم به ذکر است که استفاده از این روش فقط ممکن است علائم را تسکین دهد نه اینکه به مردم در دفع سنگ کمک کند.

 • یوگا

گفته می شود برخی از حالت های یوگا سنگ کیسه صفرا را درمان می کند، اگرچه هیچ مطالعه ای این ادعا را تأیید نمی کند.

برخی دیگر از راهکارهای مفید جهت درمان گیاهی سنگ کیسه صفرا

سنگ صفرا باعث علائمی از جمله استفراغ، حالت تهوع و درد در سمت راست شکم یا پشت می شود. اندازه سنگهای صفراوی متفاوت است. سنگهای صفراوی بسیار بزرگ فقط با روش های درمانی پزشکی یا جراحی از بین می روند، اما سنگ های کوچک را می توان با روش های درمانی طبیعی البته با تایید پزشک یا متخصص گوارش از بین برد.

نوشیدن مقدار زیادی آب برای کمک به از بین بردن سنگ صفرا ضروری است. نوشیدن ۲ لیتر آب در طول روز باعث کمک به حرکت سنگها و دفع آنها می شود.

 • آب تربچه سیاه

تربچه سیاه حاوی ترکیباتی است که منجر به جلوگیری از تجمع کلسترول در کیسه صفرا می شوند و به جلوگیری و خلاص شدن از سنگهای صفرا کمک می کنند.

روش مصرف: ۳ تربچه سیاه را شسته، در مخلوط کن با ۱ لیوان آب یخ و ۱ قاشق چایخوری عسل طبیعی بریزید و مخلوط کنید تا کاملا یکدست شود. ۲ مرتبه در روز از آن بنوشید.

 • روغن نعناع

روغن نعناع می تواند به از بین بردن سنگ کیسه صفرا کمک کند.

روش مصرف: ۲ قاشق چایخوری برگ نعناع خشک یا کامل یا دو یا سه برگ تازه را در یک فنجان آب جوش قرار دهید. اجازه دهید این مخلوط به مدت ۵ تا ۷ دقیقه دم بکشد و سپس صاف کنید. این چای را باید ۳ تا ۴ مرتبه در روز، ترجیحا بعد از غذا نوشید.

 • زردچوبه

زردچوبه از جمله گیاهان دارویی است که می تواند جهت خلاص شدن از شر سنگ های کوچک استفاده شود و همچنین می تواند به مبارزه با درد و التهاب کیسه صفرا نیز کمک کند چرا که اثرات ضد التهابی دارد.

خواص زردچوبه

کم تحرکی و رژیم غذایی غنی از قندهای تصفیه شده دو عامل اصلی هستند که در افراد مستعد ژنتیکی منجر به یک ترکیب صفراوی غیرطبیعی، تغییر ریز فلور روده و هایپرینسولینمیا و در نتیجه تشکیل سنگ صفرا می شوند. به دلیل عوارض جانبی درمان های شیمیایی بسیاری از محققان به دنبال کشف درمان های مکمل هستند. نتایج مطالعه ای در یک منبع معتبر نشان داد که گیاهان دارویی از جمله زردچوبه، انگور اورگان، گل مینا و علف سکه ممکن است منجر به کاهش التهاب کیسه صفرا و تسکین گرفتگی کبد شوند.

 1. https://www.medicalnewstoday.com
 2. https://www.tuasaude.com
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

دیدگاهتان را بنویسید