آموزش

درمان کبد چرب به صورت گیاهی

امروزه بسیاری از افراد جهت درمان کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) به دنبال راهکارهای درمان خانگی و درمان های جایگزین مانند استفاده از گیاهان دارویی و مکمل ها هستند. با توجه به بررسی مطالعات منابع معتبر مشخص شده است که زردچوبه، خار مریم، چای سبز و رسوراترول ترکیباتی هستند که تاثیر مثبتی بر سلامت کبد داشته و به عنوان درمان کبد چرب جایگزین استفاده شده اند.

البته بایستی توجه داشته باشید که اینها درمان هایی نیستند که از نظر پزشکی برای درمان بیماری کبد چرب تایید شده باشند و ممکن است عوارض جانبی به همراه داشته باشند. آنچه اهمیت دارد این است که قبل از مصرف هر گونه گیاه دارویی و مکمل جهت درمان این بیماری با پزشک خود به منظور دریافت راهنمایی های لازم مشورت کنید.

درمان های خانگی و گیاهان دارویی موثر بر درمان کبد چرب

استفاده از سرکه سیب از طریق کاهش تجمع چربی در کبد و کاهش وزن می تواند به درمان کبد چرب کمک کند و با توجه به این مزایا به عنوان یکی از موثرترین درمان های خانگی برای این بیماری در نظر گرفته می شود. علاوه بر این سرکه سیب می تواند منجر به کاهش التهاب و در نتیجه عملکرد سالم کبد شود.

فواید سرکه سیب برای سلامت کبد

دستورالعمل استفاده از سرکه سیب جهت درمان کبد چرب

تنها کافی است که ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب را  به آب گرم اضافه کنید و ۲ مرتبه در روز قبل از وعده های غذایی بنوشید. به منظور تقویت طعم می توانید به آن عسل نیز اضافه کنید. این کار را به مدت ۲ ماه تکرار کنید تا تغییرات را ببینید.

لیمو

لیمو به دلیل وجود مقادیر زیاد ویتامین C و آنتی اکسیدان به کبد در ساخت گلوتاتیون کمک می کند. گلوتاتیون آنزیمی است که سموم موجود در کبد را خنثی می کند و بنابراین منجر به سم زدایی می شود.

دستورالعمل مصرف لیمو جهت درمان کبد چرب

تنها کافی است که ۱ عدد لیمو را در ۱ لیوان آب بفشارید و به مدت چند هفته ۲ یا ۳ مرتبه در روز آن را بنوشید. این کار به کاهش تجمع چربی در کبد و بنابراین درمان کبد چرب به طور طبیعی کمک می کند.

چای سبز

چای سبز به دلیل اینکه غنی از کاتچین های با چگالی بالا است، عملکرد کبد را بهبود می بخشد و از تجمع چربی در افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی جلوگیری می کند. چای سبز همچنین موجب مسدود کردن مقدار چربی ذخیره شده در کبد و در نتیجه سلامت کبد می شود.

دستورالعمل مصرف چای سبز برای درمان کبد چرب

جهت از بین بردن کبد چرب می توانید ۳ تا ۴ فنجان چای سبز را به طور منظم بنوشید.

زردچوبه

زردچوبه به عنوان یک درمان کننده طبیعی برای همه شرایط عمل می کند. این ادویه سرشار از آنتی اکسیدان است، چیزی که شما برای درمان کبد چرب به صورت طبیعی به آن نیاز دارید. زردچوبه گزینه کاملا مناسبی جهت بهبود فرایند هضم چربی ها و جلوگیری از تجمع آنها در کبد می باشد.

دستورالعمل استفاده از زردچوبه برای درمان کبد چرب

از طریق افزودن ۴/۱ قاشق چایخوری زردچوبه به ۲ لیوان آب می توانید یک نوشیدنی زردچوبه آماده کنید. جهت جلوگیری از کبد چرب این نوشیدنی را به صورت روزانه مصرف کنید. روش دیگر اضافه کردن زردچوبه به ۱ لیوان شیر و مصرف روزانه آن است.

پاپایا

چربی های موجود در رژیم غذایی یکی از دلایل اصلی ابتلا به بیماری کبد چرب است. مصرف تفاله و دانه های میوه پاپایا راهی موثر برای سوزاندن این چربی های رژیم غذایی است. به این طریق می توانید به طور طبیعی از بیماری کبد چرب جلوگیری کنید.

دستورالعمل استفاده از پاپایا برای درمان کبد چرب

به منظور بهبود بیماری کبد چرب می توانید هر روز یک برش پاپایا را با عسل بخورید و یا اینکه می توانید دانه های آن را خرد کرده، با آب مخلوط کنید و به صورت روزانه از آن بنوشید تا اثر مشابهی داشته باشد.

انگور فرنگی هندی یا آمله

آمله (Amla) نیز از جمله درمان های خانگی موثر بر کبد چرب می باشد. این میوه غنی از ویتامین C است که به عنوان ویتامینی ضروری عملکرد سالم کبد را تضمین می کند. مصرف آمله در واقع منجر به از بین رفتن سموم کبد می شود.

خواص درمانی زردچوبه

دستورالعمل مصرف گیاه آمله برای درمان بیماری کبد چرب

شما می توانید این میوه را به صورت خام مصرف کرده و یا هنگام پخت به غذا اضافه کنید.

ورزش منظم

از جمله عوامل مهم در ابتلا به کبد چرب، عدم تحرک بدنی است. راهکار موجود ورزش منظم و روزانه است. می توانید ۳۰ دقیقه را به طور جداگانه به ورزش اختصاص دهید تا نتایج بسیار شگفت آوری مشاهده کنید.

همانطور که اشاره شد هنوز شواهد و نتایج قطعی بر تاثیر صد در صدی این گیاهان دارویی و درمان های خانگی بر درمان این بیماری وجود ندارد و افراد مبتلا می بایست جهت مصرف آنها به پزشک خود مراجعه کنند. در واقع بکار بردن این درمان های گیاهی و طبیعی به تنهایی برای درمان بیماری کبد چرب کافی نیست. اما شناخته شده ترین و کارآمد ترین راهکار موجود برای درمان این بیماری تغییر سبک زندگی با رعایت رژیم غذایی درست همراه با تحرک کافی است. بنابراین استفاده از گیاهان دارویی و داروهای دیگر همراه با داشتن رژیم غذایی سالم و ورزش منظم می تواند نتایج بسیار خوبی به دنبال داشته باشد.

  1. https://www.healthline.com
  2. https://www.doctor.ndtv.com

 

دیدگاهتان را بنویسید