خوراکی‌های مناسب شب قبل از کنکور

برای ارزیابی این پست کلیک کنید!
[تعداد کل:۰]

به گفته یک متخصص تغذیه، متقاضیان شرکت در کنکور سراسری بهتر است شب قبل از آزمون از خوردن غذاهای پرحجم پرهیز کنند و بیشتر از مرغ و گوشت کبابی کم نمک استفاده کنند.
دکتر احمد درستی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه خوردن برنج‌های سنگین و پر از غلاتی مانند کشمش، عدس و لوبیا برای شب پیش از آزمون مناسب نیست،‌ گفت: بهتر است داوطلبان از غذاهای سبک و پر انرژی مثل مرغ و گوشت کم نمک و همینطور برنج ساده استفاده کنند.
وی با بیان اینکه خوردن غذای سنگین باعث می‌شود حجم زیادی از خون برای کمک به هضم سریع غذا وارد دستگاه گوارش شود، تصریح کرد: همین موضوع باعث می‌شود خون کمتری به مغز رسیده و عملکرد این عضو کاهش یابد.
درستی همچنین با اشاره به اینکه استفاده از کربوهیدرات‌های پیچیده نیز می‌تواند به بالا بردن عملکرد ذهن متقاضیان کنکور کمک کند، اظهار کرد: از جمله این کربوهیدرات‌ها می‌توان به غلاتی که در صبحانه مصرف می‌شود اشاره کرد. داوطلبان می‌توانند صبح امتحان با خوردن نان و پنیر یا کره بادام زمینی قند بیشتری به بدن خود برسانند.
وی با بیان اینکه داوطلبان باید از خوردن نوشیدنی‌های شیرینی چون شربت شیرین خودداری کنند، تصریح کرد: این مواد قندی اگر چه قند بدن را به سرعت بالا می‌برند اما بلافاصله این قند از بین می‌رود.
این مشاور تغذیه غذای سبک حاوی نان، لبنیات، گوشت، مرغ و ماهی را از خوراکی‌های مناسب شب قبل از کنکور دانست و افزود: لازم است این غذاها بدون حبوبات فراوان طبخ و مصرف می‌شوند.
درستی در ادامه درباره روشهای مبارزه با کاهش قند خون در حین انجام آزمون گفت: خوردن قند می‌توان از افت ناگهانی قند خون جلوگیری کند زیرا معمولا بیش از گذشت چند ساعت از صبحانه و نزدیک به ظهر قند خون پایین می‌آید و داوطلبان می‌توانند با به همراه داشتن چند قطعه قند یا مقداری آب میوه و یا خرما از کاهش ناگهانی قند خون جلوگیری کنند.

وی با اشاره به خواص کاکائو خاطرنشان کرد: اگرچه خوردن بیش از اندازه شکلات می‌تواند مضر باشد اما داوطلبان می‌توانند چند تکه شکلات همراه خود داشته باشند زیرا کاکائو نوعی محرک است که توانایی ذهن را افزایش می‌دهد.

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    منو اصلی