آرشیو مطالب

تابستان کجا بریم؟مناطق دیدنی و گردشگری ایران که تا به حال ندیدید!

چقدر کشورمون و مناطق جذاب و گردشگریمون رو میشناسید؟

آیا تمام شهر های این کشور چهار فصل رو گشتید؟

آیا تمام روستاها رو دیدید؟

امروز تیم دارامان ارگانیک قصد دارد که بهترین مناطق گردشگری ایران که از چشم شما پنهون مونده و ندیدید رو براتون معرفی کنه!

با ما همراه باشید….

(این پست هر روز به روز میشود)

وردیج و واریش، شاید تنها طبیعت بکر استان تهران

فصل تابستان است و گرما امان خیلی ها را بریده. پایتخت نشینان که درگیر فعالیت های شهر نشینی اند و از این آب و هوا فراری.

در کنار کلافگی از گرمای تابستان، زندگی در کلانشهری مثل تهران انرژی و وقت زیادی را از آدم می گیرد. اگر فرصتی پیدا شود همه آن را صرف تفریح می کنند تا شاید انرژی لازم را برای ادامه فعالیت های زندگی شهری به دست آورند. کمبود وقت شاید یکی از همان مشکلاتی باشد که سفر رفتن را مشکل می کند.

آیا از آن دسته ساکنین تهران هستید که همیشه برای سفر و تفریح وقت کمی دارند؟ امروز کمی وقت بگذارید تا شما را با تفرجگاهی آشنا کنیم که بیخ گوش تهران است و همه امکانات را برای خلق یک آخر هفته خوب و خنک در اختیار شما می گذارد.

به قصد گشت و گذار در منطقه وردیج و واریش به غرب تهران می رویم.

وارد جاده ای می شویم که در ابتدا به وردیج و در انتها به واریش می رسد.

از تهران فاصله می گیریم

در شمال غرب تهران، با فاصله کمی از شهر منطقه ای زیبا وجود دارد که با قرار گرفتن در آن و استشمام هوای پاک، نزدیکی به تهران کاملا فراموش می شود. منطقه ای ییلاقی که در تابستان هم آب و هوای خوبی دارد و با سخاوت هر چه تمام تر، طبیعتی زیبا و تماشایی را به گردشگران هدیه می دهد.

بالای محله وردآورد تهران، یک جاده آسفالته و کوهستانی پر پیچ و خم وجود دارد که ساختار آن مثل جاده امام زاده داوود است. این مسیر زیبا در امتداد رودخانه ای که در دره ای تنگ و عمیق در سمت غرب دره کن جریان دارد، به روستای وردیج و پس از آن به واریش منتهی می شود.

این منطقه به دلیل قرار گرفتن در یک موقعيت كوهستاني در غربي ترين نقطه شهر تهران در مجاورت بادهاي غرب به شرق تهران و عاري از هرگونه آلودگي تنفسي است.

روستاهای وردیج و واریش که جزء بخش کن و سولقانِ شهرستان تهران و به تازگی جزء منطقه ۲۲ شهری تهران هستند در این منطقه به چشم می خورند.

وردیج | دنیایی از زیبایی

با ورود به جاده فرعی و فاصله گرفتن از تهران زیبایی های زیادی چشم ها را خیره می کند. در ارتفاع ۱۸۵۰ متر از سطح دریا «خیابان شهید وردیجی» نشانه ورودی اولین روستای این مسیر یعنی روستای وردیج است. این روستا ۵۵۰ نفر سکنه دارد اما همیشه همه با هم در روستا نیستند. روستای وردیج بزرگ‌ترین روستای حریم شمال غرب تهران به شمار می‌رود و آب آن از چشمه سارهای متعددی خصوصا چشمه شاه و چشمه پااورزا و غیره تامين مي شود.

حوضچه هایی در شمال این روستا تعبیه شده اند که جهت جمع آوري آب رودها، چشمه ها، و آبهاي سطحي جهت آبياريِ باغها و تهيه آب شرب روستا از آنها استفاده می شود. در میانه روستا، باغ های وسیع گردو، سيب، خرمالو، توت و شاتوت منظره زیبایی را به وجود آورده است. خانه های روستاییان در جنوبی ترین بخش قرار دارد كه پنجره های شکسته ی تعداد زيادي از آنها، خالی از سكنه بودنشان را نشان می دهد. در میان خانه های اهالی و بومیان، ویلاهای بزرگ و کوچک و رنگارنگی وجود دارند که محل تعطیلات آخر هفته صاحبانشان هستند و شاید برای این روستا وصله ناجوری به حساب بیایند.

جاذبه های وردیج

تابلویی با این مضمون در کنار روستا وجود دارد: “ورود افراد متفرقه به روستا و داخل شدن در باغها ممنوع مي باشد”. شاید کمی توی ذوقتان بخورد اما نگران نباشید، داخل روستای وردیج مقصد اصلی ما نیست. زیبایی های دیگری در این منطقه انتظار ما را می کشند. آبشار لت مال و دامنه ارواح سنگی دو جاذبه منحصر به فرد منطقه وردیج است که دنیایی تازه را برای ما به همراه دارند.

۱ ) آبشار لت مال

لت یعنی سنگ و مال یعنی مالیده شدن و مالش، و این نامِ آبشار تمثیلی از مالیده شدن آب روی سنگ و سنگ‌ها می باشد.

رودخانه های فصلیِ این منطقه  تنها از اواسط زمستان تا اواخر بهار جریان دارد. برای رسیدن به آبشار لت مال حدود یک ساعت پیاده روی از جاده اصلی لازم است. این آبشار از سه آبشار تشکیل شده که زیبایی خاصی را به وجود آورده اند. آبشار اول ۵ متر ارتفاع دارد و آبشار دوم کمی بلند تر است اما آبشار سوم درواقع آبشار اصلی لت مال است که ۳۵ متر ارتفاع دارد و به صورت پله مانند به پایین میریزد. قبل از ورود به جاده اصلی  و بعد از مجتمع معلم، پارک نموده و وارد دره میشوید. بعد از کمی پیاده روی  به اولین آبشار می رسید که ۵ متر ارتفاع دارد.

شنیدن موسیقی آبشار و تماشای سنگ هایی که با نرمش آب صیقل خورده اند، آرامش خاصی را به وجود می آورد. طبیعت یکی از شاهکارهای خود را به نمایش گذاشته است و هر چشمی را خیره می کند.

۲ ) دامنه ارواح سنگی

اگر وارد روستای وردیج نشوید و از آن عبور کنید به منطقه ای می رسید که به دامنه ی ارواح سنگی یا آدمک‌جیان شهرت دارد. سنگ هایی که با اشکال خاص خود منظره ی جالبی را به نمایش گذاشته اند. این شکل ها بیش از هر چیز جمجمه انسان و بدن جانوران وحشی را به خود گرفته اند و شاید برای بسیاری این سوال پیش بیاید که سنگ ها جاندار شده اند یا جاندارها سنگ؟

افسانه ها و باورهای زیادی درباره این سنگ ها وجود دارد. برخی بر این باورند که این سنگ های پر از حفره بازمانده‌های یک قلعه قدیمی هستند که در کنار جاده ساخته شده است. برخی هم می گویند واقعا جاندارانی در این منطقه تبدیل به سنگ شده اند. البته تمام این ها تنها گفته هاییست که گاهاٌ شنیده می شود.

علم زمین شناسی  به وجود آمدن این اشکال را ناشی از  نوع خاصی از فرسایش بادی که هوازگی نام دارد، می‌دانند که یک نمونه کم نظیر و دیدنی را از تغییرات بافت زمین به تصویر کشیده است.

اما سوال مطرح درباره این سنگ ها این است که چرا فقط قسمت خاصی از این منطقه این شکل را به خود گرفته است؟

به هر حال از چگونگی پیدایش این سنگ ها که بگذریم، به راستی که منظره بدیع و مرموزی را به نمایش گذاشته اند، منظره ای که دیدنش خالی از لطف نیست.

واریش | طبیعتی به یاد ماندنی

بعد از روستای وردیج، در انتهای جاده آسفالته روستای واریش قرار دارد. این روستا در ارتفاع ۲۲۵۰ متر از سطح دریا آب و هوای خنک تری نسبت به وردیج دارد به طوری که در زمستان بسیاری از سکنه آن جا را ترک می کنند. جمعیت واریش در فصول گرم سال به حدود ۴۰ خانوار می‌رسد اما در زمستان این جمعیت به کمتر از ۱۵ خانوار کاهش می یابد.

چشمه واریش با سخاوت، آب سرد گوارایی را به مردم هدیه می دهد. کنار این چشمه محل خوبی برای گذراندن یک آخر هفته به یادماندنی است. حتی برخی به آنجا می روند تا کمی از آب چشمه را با خود به خانه ببرند.

این روستا بسیار سرسبزتر از وردیج است و باغات آن دارای محصولاتی همچون  آلو، گیلاس، شاتوت و زردآلو می باشد.

هنگام ورود به واریش مبلغ ۵۰۰۰ تومان ورودیه از هر اتومبیل دریافت می شود. یک کیسه زباله از سوی دهیاریِ واریش در اختیار شما قرار می گیرد که زباله هایتان را در دامان طبیعت جا نگذارید. جمله “این روستا رفتگر ندارد، زباله را ببرید” بر دیوار نقش بسته است.

جاذبه های واریش

روستای زیبای واریش جاذبه هایی را در خود جای داده است که اوقات بسیار خوبی را به شما هدیه می کند.

۱) ارتفاعات پهنه حصار

رشته‌کوه و قله‌ای در منطقه البرز مرکزی و در شمال غرب تهران از ارتفاعات بخش کن به ارتفاع ۳۳۷۵ متر وجود دارد که رودی از دامنه ی شرقی این کوه سرچشمه گرفته و در مسیر خود، آبشار سنگان را می‌سازد و در نهایت به رود کن می‌ریزد.

این رشته‌کوه میان جاده سولقان و #جاده چالوس قرار دارد و از شمال به شهرستانک، از غرب به روستای خور و جاده چالوس، از شرق به دهکده سنگان و جاده سولقان و از جنوب به منطقه واریش و وردآورد می رسد.

بلندترین قله این رشته کوه “پهنه سار” است که”پهن حصار” و “پشته بند” و “گندم چال” هم نامیده می شود.

قله ی دیگری که در این ارتفاعات شهرت دارد چشمه شاهی نام دارد. در مورد موقعیت قله ی پهنه حصار و چشمه شاهی، اختلاف نظر وجود دارد اما از آنجا که پهنه حصار بلندترین قله رشته کوه است می توان گفت که قله شمالیِ دشت با ارتفاع ۱۰۰ متر بلندتر از قله جنوبی که سنگ چین و بادپناهی به ارتفاع ۱.۵ وطول و عرض حدود ۲.۵ متر دارد، همان “پهنه حصار” است و در این صورت قله جنوبی ” چشمه شاهی” خواهد بود. دشت پهنه حصار نیز مابین قله های پهنه حصار و چشمه شاهی قرار دارد.

۲) امام زاده بی بی زرین قمر

در محلی از دشتی به نام پهنه حصار که در نزدیکی واریش است  امام زاده ای به نام بی بی زرین قمر وجود دارد. این امامزاده دو اتاق دارد یکی قبر بی بی زرین قمر و اتاق دیگر به صورت آشپزخانه که استراحت گاه و پناهگاه کوهنوردان است.

اعتقادات مردم دلیل مقدس بودن این مکان را این گونه توضیح می دهد:

“خواهران امام رضا ( ع ) به نام بدرالنساء و زرین قمر که از دست حاکمان وقت در حال فرار بودند برای رهایی به این صخره سنگ پناه می آورند و به جای گفتن ” یاهو ” ” یا الله ” می گویند: ” یا کوه ” و  کوه و سنگ شکافته شده  و آن ها در دل سنگ جای می گیرند. دشمنان با شمشیر ضربه ای به آنجا می زنند و شکافی پدید می آید که امروز ترک خودگی موجود در سنگ نشان از آن است.”

۳) جاده مسیح الله دین محمد

با گذر از روستای واریش وارد جاده‌ای می‌شوید که مسیر کوهنوردان و گردشگران است که از بالای روستا به سمت شمال شرق امتداد می یابد و پس از یک شیب ملایم به ارتفاعات پهنه‌سار منتهی می شود.

این جاده را خیابان “مسیح‌الله دین‌محمد” نامگذاری کرده‌اند. در واقع این نام  یادگاری است از سال‌های حماسه و نام و خاطره یکی از بزرگ مردان این آب و خاک.

مسیح‌الله دین‌محمد از خلبانان نیروی هوایی ارتش در عملیات تاریخی و پرتعداد فانتوم‌‌های ایرانی بر فراز خاک عراق در نخستین روزهای جنگ بود و هواپیمایش مورد اصابت پدافند عراق قرار گرفت و به شهادت رسید.

تفریحات در روستاهای وردیج و واریش

اگر ساکن تهران هستید و برای آخر هفته خود برنامه ای ندارید وسایل پیک نیک خود را آماده کنید تا راهی وردیج و واریش شوید.

به پیاده روی در طبیعت علاقه دارید؟

اگر علاقه مند به پیاده روی هستید مسیر آبشار لت مال انتخاب خوبی برای شماست. جاده مسیح الله دین محمد در بالای روستای واریش گزینه خوبی برای تجربه یک پیاده‌روی دلچسب و سبک در یک مسیر بکر و خلوت برای شما خواهد بود.

دوچرخه سواری در کوهستان را دوست دارید؟

باز هم پیشنهاد ما برای شما رفتن به وردیج و واریش است.

یک مسیر خاکی در مقابل خروجی وردیج به سمت چپ وجود دارد که شما را به ارتفاع ۲۱۰۰ متری می رساند و سپس با امتداد در غرب به دامنه قله واریش و لیچه می رسد که با طی ۱۰ کیلومتر سر از روستای کندر کرج در می آورید. اگر خودروی ۲ دیفرانسیل یا دوچرخه کوهستان دارید به این مسیر وارد شده و از تماشای طبیعت لذت ببرید.

از علاقه مندان کوهنوردی هستید؟

باز هم می توانید به این منطقه بروید و لذت صعود به قلل پهنه حصار، چشمه شاهی و لیچه را تجربه کنید.

ماجراجو و به دنبال بهترین جا برای کمپینگ و عکاسی هستید؟

کمپینگ در این منطقه زیبا نیز بسیار لذت بخش است و محل های خوبی برای آن وجود دارد.

دوربین عکاسی خود را فراموش نکنید. اگر از کنار دامنه ارواح سنگی بدون هیچ عکسی عبور کنید حتما در آینده حسرت خواهید خود.

کوهنوردی در وردیج و واریش

روستای واریش از مبدا های صعود به ارتفاعات پهنه حصار است که از آنجا صعود به قله اصلی با ارتفاع ۳۴۰۰ متر، حدود ۴ تا ۵ ساعت طول می کشد.

یک جاده خاکی در ضلع غربي روستای واریش وجود دارد كه به ضلع شمالي قله ليچه (پشت قله) جهت صعود به ارتفاعات پهنه حصار می رسد. قله ليچه در شمال غرب روستاي واريش واقع شده و از جنوب غرب  به قله دشته ( قله سايت مخابراتي كرج ) و از شمال به قله های ارتفاعات  پهنه حصار و روستاي كندر مشرف است، از شرق این ارتفاعات  قلل چين كلاغ، دوشاخ و پلنگ چال دیده می شود.

مبدا اصلي صعود به ارتفاعات پهنه حصار از روستاي كندر واقع در کرج و ابتداي جاده چالوس مي باشد. اگر قصد آغاز برنامه کوهنوردی از آنجا را دارید ابتدا وارد جاده چالوس شوید و در همان چند کیلومتر اول، تابلوی کوچک زرد رنگ کندر در سمت راست جاده و در کنار یک پل آهنی باریک را دنبال کنید.

مهم ترین مسیر های صعود به این ارتفاعات عبارتند از:

* از سمت جنوب، وردآورد و روستای واریش

* از سمت شرق، جاده امام زاده داود و روستای سنگان

* از سمت جنوب غرب، جاده چالوس و روستای کندر

* از سمت غربی، جاده چالوس و روستای چاران

* از سمت شمال غرب، جاده چالوس و روستای خور.

اقامت در وردیج و واریش

این منطقه ی زیبا جزء استان تهران می باشد. اگر ساکن تهران و شهرهای همجوار هستید در قالب یک سفر یک روزه به این منطقه بروید و خوش بگذرانید.

در این روستاها امکانات اقامت وجود ندارد اما می توانید در تهران یا شهرهای همجوار آن اقامت کنید و یک روز خود را به بازدید از این روستاها اختصاص دهید.

البته تجربه ی کمپینگ در این منطقه هم می تواند تجربه ی جالبی را برای شما به ارمغان بیاورد. پس اگر به اصول کمپینگ آشنایی دارید می توانید آن را امتحان کنید.

آب و هوای وردیج و واریش

به دلیل قرارگیری در منطقه ی کوهستانی آب و هوای این دو روستا در فصول گرم سال خنک و مطبوع و در فصول سرد ، سرد و خشک است. سرمای منطقه به حدی سخت است که موجب خروج روستاییان از روستا در فصول سرد می گردد.

بهترین فصل سفر به وردیج و واریش

طبیعت در همه فصول زیباست. این منطقه هم چهار فصلش دیدنی است. در بهار شکوفه ها لباس تازه ای بر تن طبیعت می کنند و مناظر بدیعی را به وجود می آورند، در تابستان همه جا سرسبز است و خنکای نسیم جریان دارد، پاییزِ هزار رنگ به همه جا رنگ می پاشد و زمستان همه جا را سفید پوش می کند.

اما وردیج و واریش مقصد مناسبی برای فرار از گرمای تابستان و هوای آلوده ی تهران هستند. برای سفر به این منطقه در زمستان احتیاط لازم است اما تجربه قدم زدن روی برف پانخورده جذابیت خاص خود را دارا می باشد.

هزینه ورودی

ورود به روستای وردیج برای ساکنانش خیلی خوشایند نیست. اما شما برای دیدن زیبایی های این روستا مانند آبشار و دامنه ارواح سنگی هزینه ای نمی پردازید.

برای ورود به روستای واریش پرداخت ۵۰۰۰ تومان ورودیه لازم است که این مبالغ توسط دهیاری، صرف جمع آوری زباله ها و آماده سازی محیط، برای گردشگران می شود.

راه دسترسی

اگر قصد رفتن به این منطقه زیبا را دارید  انتهای اتوبان همت غرب به هنگام گذر از کنار دریاچه تابلوی وردیج و واریش به چشم می خورد. با ورود به جاده کوهستانی و طی حدود ۱۰ کیلومتر در حالیکه ۵۰۰ متر ارتفاع گرفته اید به روستای وردیج در سمت راست خواهید رسید. پس از وردیج با ادامه مسیر در حدود ۵ کیلومتر، به روستای واریش و انتهای جاده آسفالته می رسید.

در انتهای اتوبان همت با ورود به بلوار پژوهش و رسیدن به شهرک دانشگاه شریف به خیابان شهید اردستانی وارد شوید. در انتهای شمالی خیابان تابلوی کوچک سفید رنگی با عنوان “روستای وردیج – روستای واریش” وجود دارد که ابتدای جاده کوهستانی وردیج و واریش را نشان می‌دهد.

در مسیر دیگر از اتوبان تهران-کرج از پشت پمپ بنزین وردآورد ( ورودی از پمپ بنزین ) به سمت خیابان شهید اردستانی بروید و وارد جاده کوهستانی این منطقه ییلاقی شوید.

پیشنهادات کارناوالی

به منظور حفظ حریم شخصی اهالی روستا به هنگام گردش، وارد باغات و املاک خصوصی نشوید.

تمامی درختان میوه در روستا چه در باغات چه در گذرراه ها و خیابان دارای مالک خصوصی است پس به ثمره ی آن دست نزنید.

در جاده مغازه ای برای تهیه مایحتاج شما وجود دارد. همچنین مغازه ای در روستای واریش ثمرات باغ ها و تعداد محدودی از محصولات کارخانه ای را به فروش می رساند. لذت چشیدن طعم میوه های خوشمزه را از دست ندهید.

به پاس نعماتی که طبیعت به ما هدیه می کند کوچکترین کار این است که خاطرش را با آسیب زدن به آن نیازاریم. یادتان باشد طبیعت فقط سهم ما نیست و متعلق به همگان است.

از آب چشمه ها بنوشید و لذت خوردن آبی گوارا از دامان طبیعت را تجربه کنید.

آسفالت جاده کوهستانی این منطقه در قسمت هایی دچار آسیب شده است پس احتیاط را فراموش نکنید.

به دلیل آنکه در این منطقه رستورانی وجود ندارد، حتما غذای مورد نیاز خود را همراه ببرید.

………………………………………………………………

ییلاق ماسال کجاست؟

ماسال سرزمینی است که به خاطر ییلاق‌های اطرافش و پدیده اقیانوس ابر که به وفور در آن رخ می‌دهد بسیار پر طرفدار شده است.

ماسال شهری در استان گیلان ایران که در کنار کوه‌های تالش واقع شده‌است. معنی کلمه ماسال کوه وار یا کنار کوه یا دارای کوه است که از کلماتی مانند مسال,مازال و… گرفته شده است. این شهر  در کنار رودخانه خالکایی واقع، که این رودخانه از قله مرتفع شاه‌معلم سرچشمه می‌گیرد پس از طی ۴۰ کیلومتر از درون شهر ماسال گذر می‌نماید.

شهرستان ماسال دو بخش مرکزی و شاندرمن دارد که هر دو آنها طبیعتی دست‌نخورده به شمار می آیند. در شهرستان ماسال بیش از ۱۷ غار بزرگ و کوچک وجود دارد که بزرگ‌ترین آنها غار  آویشو است که بین مناطقی همچون تائی بنه، انده چو و خماسون در بستر دره‌ای کم آب قرار دارد. این غار شگفت انگیز که در حوزه جغرافیایی بخش شاندرمن شهرستان ماسال واقع شده و همچنین از بزرگترین غارهای گیلان و در نوع خود یکی از کم نظیرترین غارها در سطح کشور است.

در ماسال می‌توانید علاوه بر دیدن غار آویشوی، سری هم به منطقه جنگلی طاسکوه و آری دول، منطقه باستانی اسبه ریسه با غارها و صخره‌های بلند، گردشگاه جنگلی ریزه مندان، ییلاق شالماء، چسلی، بیلگاه دون، اسپی دشت، دشت النزه و ویرگاه، خندیله پشت، مارجونه، رشته پشت و شنه راه، واشیار، اولسه بلنگاه، صی فی، نم نمه پشت، خشکه دریا، تلارگاه ملومه بند، غارآویشو، مناطق باستانی درخانه، گیله سرا و وردم بزنید و جاذبه‌های تاریخی و طبیعی این منطقه را از نزدیک ببینید.

  • زمان سفر برای بازدید از  ییلاق ماسال چه فصلی از سال است؟

 سفر به ییلاقات معمولا از اواسط اردیبهشت ماه آغاز می‌شود و تا پایان تابستان ادامه می‌یابد. هر چند که ییلاق ماسال دارای زیبایی کم نظیری در فصل پاییز است. اما گردشگران کمتری در فصل پاییز به این منطقه سفر می‌کنند. هایپرشیا در فصل بهار، تابستان و پاییز تورهایی را برای این منطقه اجرا می‌کند.

  • از چه مسیری به دیدن این ییلاق برویم؟

فاصلهٔ ماسال از شهر تالش ۶۰ کیلومتر است و با رشت از راه صومعه‌سرا ۵۵ کیلومتر فاصله دارد. ماسال با موقعیت جلگه ای در فاصله ۵۰ کیلومتری شمال غرب رشت و در ۲۰ کیلومتری غرب فومن و صومعه سرا واقع شده است. فاصله شاندرمن تا رشت ۵۰ کیلومتر به سمت شمال غربی است. برای رفتن به غار آویشو نیز باید از رشت به سمت ماسال و سپس به سمت شاندرمن بروید و از روستاهای سیاهمرد، چالسرا و سپس از کنار بقعه درویش شاه امیر شاندرمن گذر کنید. این مسیر را می توان با سواری طی کرد که حدود ۳۵ کیلومتر از شاندرمن فاصله دارد.

  •  برنامه پیشنهادی هایپرشیا برای سفر به ییلاق ماسال چیست؟
 بازدید از این منطقه سفری دو روزه پیشنهاد می‌کند.

روز ۱: برای رسیدن به ییلاق زیبای ماسال، صبح زود از مسیر قزوین و رشت به سمت شهرستان ماسال بروید. ناهار را در رستورانی در ماسال صرف کنید. از آنجا به اولسبلنگاه و از بین خانه های روستایی محلی را برای اقامت انتخاب کنید. از تهران حدود ۳۸۰ کیلومتر به مدت ۵:۳۰ ساعت (در ماشین و در شرایط عادی جاده) در راه خواهید بود. بعد از ناهار کوه‌پیمایی سه ساعته خواهید داشت، برای بازدید از مناظر اطراف؛ در این گشت از فضا و دورنمای منطقه لذت ببرید. پس از بازگشت به اولسبلنگاه، شب را در کلبه‌های چوبی اولسبلنگاه که یکی از بهترین اقامت‌گاه‌های منطقه است بگذرانید.

روز ۲: صبحانه را در رستوران کلبه چوبی صرف کنید و بعد از صبحانه با یک ساعت نیسان سواری به ارتفاعات آلاله پشت بروید. بعد از بازدید و پیاده‌روی در منطقه دوباره با نیسان به اولسبلنگاه بازمی‌گردید و پس از صرف ناهار به سمت تهران حرکت کنید،  هایپرشیا پیشنهاد می‌کند در صورت امکان برای خرید سوغات در منجیل توقفی داشته باشید تا شب به تهران برسید.

 قلعه رودخان گیلان ، تماشای تاریخ در دل طبیعت

قلعه رودخان
قلعه رودخان

چرا قلعه رودخان؟


– قلعه رودخان، جاذبه ای است که تماشای توآمان تاریخ و طبیعت را برایتان ممکن می کند.

– مسیر رسیدن به این جاذبه بسیار زیباست و لحظات خوشی را  برایتان می آفریند.

در مسیر قلعه رودخان…

فرقی نمی کند که از کجا راهی قلعه رودخان شوی؛ رسیدن به این قلعه ی تماشایی تنها از طریق گذر از جاده ای زیبا و رفتن به اعماق جنگل امکان پذیر است.

راه آسفالته ای که در کنارش رودخانه ای جریان دارد شما را پس از پشت سرگذاشتن پیچ های متعدد به محلی می رساند که باید از ماشین ها پیاده شوید و قدم زنان خودتان را به نقطه ی آغاز جنگل انبوه برسانید. سختی راه از اینجا شروع می شود که باید از هزار پله بالا بروید. البته مسیر، با خروش رودخانه و حضور درختان سر به فلک کشیده، آنقدر زیباست که مجبور می شوید بارها و بارها بایستید و به تماشای مناظر بپردازید و خستگی از یادتان برود.

در طول مسیر افراد محلی را می بینید که محصولات خود را برای شما آماده ساخته اند و می توانید از آنها خرید کنید. در پایان این مسیر پلکانی، ورودی قلعه را خواهید دید و غرق در تماشای آن خواهید شد.

قلعه رودخان | بزرگترین قلعه آجری ایران

بر فراز ارتفاعات جنگلی شهرستان فومن، بنایی تاریخی در میان درختان سر به فلک کشیده و در  ارتفاعی بین ۶۶۵ تا ۷۱۵ متر ارتفاع از سطح دریا خودنمایی می کند که با نام قلعه رودخان، دژ رودخان یا قلعه حسامی شناخته می شود و عنوان بزرگترین قلعه آجری ایران را به خود اختصاص داده است.

این قلعه متعلق به دوره سلجوقیان است و سفری متفاوت را برایتان رقم می زند که در آن، ناگزیر به پیاده روی نیمه سنگین می شوید و طبیعت گردی و سفری فرهنگی-تاریخی را تجربه می کنید. در سمت راست این قلعه، رودخانه اي به همين نام از شمال به جنوب جریان دارد كه از ارتفاعات سرچشمه می گیرد و حیات را در این فضا ممکن می کند.

دکتر منوچهر ستوده در کتابی با نام “آستارا تا استرآباد” از این قلعه با نام سومین بنا از عجایب هفتگانه گیلان یاد می کند و ویژگی های شگفت انگیز آن را به تصویر می کشد. وی در این باره می گوید:

من تاکنون دژی به عظمت و استحکام قلعه رودخان ندیده ام. تنها دژی که می تواند برابر همان قلعه باشد، قلعه اصطخر فارس است. دژهای خراسان و الموت رودبار و طارم زنجان در مقابل این دژ، بسیار کوچک و ناچیزند و شاید مساحت ۱۰ یا ۱۲ دژ، مساوی اراضی قلعه رودخان باشد

قلعه رودخان ترکیبی از هوشمندی در معماری، ساختار دفاعی و ویژگی‌های استراتژیکی و رزمی است و به همین سبب از تاریخ ۳۰ مرداد سال ۱۳۵۴ با شماره ۱۵۴۹/۳ در فهرست آثار ملی ایران  قرار دارد.

ویدیویی زیبا از قلعه رودخان را تماشا کنید

 

تاریخچه قلعه رودخان

برای آنکه بیشتر با تاریخچه و اهمیت قلعه رودخان آشنا شویم باید نگاهی به تاریخ بیاندازیم و از وضعیت گیلان در زمان های دور مطلع شویم. گیلان در آن زمان به به دو منطقه ی بی یه پس یا گیلان غربی و بی یه پیش تقسیم و فومن تا سال ۹۵۱ شمسی به عنوان مرکز گیلان غربی شناخته می شد. عنوان مرکز گیلان غربی برای فومن کافی بود تا حکمرانان آن زمان به فکر احداث قلعه مستحکمی جهت دفاع از حوزه استحفاظی خود بیفتند تا هم محلی برای استقرار حکومتیان باشد و هم به عنوان پایگاهی نظامی مورد استفاده قرار گیرد.

قلعه رودخان، برای مدت ها تخت سلطنت و مرکز حکمرانی حکام گیلانی بیه پس بوده و در متون تاریخی و جغرافیایی گیلان تا قبل از قرن دهم هجری نامی از  آن دیده نمی شود اما عبدالفتاح فومنی در صفحه ۱۸۳ کتاب تاریخ گیلان چنین داستانی را از قلعه رودخان ارائه می کند:

امیره شاهرخ و کامیاب، پسران امیره سالار و بنی اعمام حسین خان بودند که به دستور حسن خان کهدمی در کوه قلعه رودخان کشته شدند.

با این حال بسیاری از کارشناسان، بر اساس برخی شواهد تاریخی دیگر معتقدند که این قلعه در دوران ساسانیان و در زمان حمله ی اعراب به ایران ساخته شده و در دوره ی سلجوقیان مورد مرمت قرار گرفته است. نتایج سالیابی انجام شده توسط پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی، تاریخی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور نیز قدمت این قلعه را، دوره ی سلجوقی تخمین می زند.

سلاطین اسحاقوند از سال ۵۵۰ تا ۱۰۰۲ هجری قمری، حاکم قسمت اعظمی از این مناطق بوده اند و خود را منسوب به اشکانیان می دانستند. آنها  قلعه رودخان با توجه به موقعیت دفاعی ممتاز و استراتژیک آن، به عنوان مقر فرمانروایی خود  در نظر گرفتند و با تجدید بنا و مرمت آن تمام تلاش خود را در حفظ آن نمودند.

بر روی کتیبه سردر ورودی قلعه که در موزه گنجینه رشت قرار دارد، نوشته شده که این قلعه در سال ۹۱۸ تا ۹۲۱ هجری قمری برای سلطان حسام الدین تجدید بنا شده است. امیره حسام الدین دباج فومنی (مظفرالسلطان)، فرمانروای بیه پس بود که به عنوان اولین قدرت منطقه‌ای که از دستورات صفویان سرپیچی کرد، از وی یاد می شود. او به بازسازی قلعه رودخان پرداخت تا در آنجا دست به مقاومت بزند اما موفق نشد و پس از گریختن به سمت دربند، دستگیر و در تبریز اعدام شد.

منوچهر ستوده به نقل از افراد محلی، سرنوشت این کتیبه را این گونه بیان می کند:

مردی هندی سنگ کتیبه را از جایش کنده و پایین انداخته و دیگران، آن را شکسته اند و پاره های آن را به دره مقابل درب ورودی انداخته اند.

هدایت خان، حاکم فومن، نیز در سال ۱۱۷۵ هجری قمری، در زمان قیامش علیه کریم خان زند، تمام تلاش خود را در راستای تعمیر قلعه به کار گرفت و آن را به توپ های جنگی تجهیز نمود تا برای دفاع آماده شود.

در طول تاریخ این قلعه، گروه های مبارزاتی مختلفی را به خود دیده که از جمله ی آنها می توان به اسماعیلیان اشاره نمود و یا بر اساس برخی احتمالات آن را پایگاهی برای میرزا کوچک خان جنگلی به مدت سه سال دانست.

کشف قلعه رودخان توسط یک لهستانی

در سال ۱۸۳۰ ميلادي (حدود ۱۲۴۵ قمری)، یک محقق لهستاني الاصل به نام آلكساندر شودزكو خچكو به هنگام انجام تحقيقات در گيلان، برای نخستین بار قلعه رودخان را دید و در يادداشت هاي خود موقعيت آن را به ثبت رساند.

او درباره قلعه رودخان می نويسد:

دژي است بر بالاي كوهي در قسمت علياي رودخانه اي به همين نام، بام آن سنگي است و طرفين ورودي داراي دو برج دفاعي مستحكم است و بر كتيبه سردر ورودي آن حك شده است كه اين قلعه براي نخستين بار در سال ۹۱۸ تا ۹۲۱ هجری قمری براي سلطان حسام الدين اميردباج بن امير علاءالدين اسحق تجديد بنا شده است.

او در جایی دیگر درباره ی این قلعه چنین می گوید:

قلعه رودخان دژی است بر بالای کوهی در قسمت علیای رودخانه ای به همین نام، باروی آن از سنگ و آجر است و در طرفین در ورودی دو برج دفاعی مستحکم وجود دارد.

نگاهی به معماری قلعه رودخان

عظمت خاص این قلعه ناشی از انتخاب مکان مناسب، بهره گیری از مصالح مقاوم، به کارگیری شیوه های مختلف معماری و ایجاد اشکال هندسی متنوع است که در مجموع، هیبتی منحصربفرد را به آن بخشیده اند. کاربرد طاق های جناغی و انواع مختلف آن و استفاده از طرح های آجرکاری و سنگ چینی از دیگر وجوه قابل توجه قلعه رودخان است که دقت سازندگان را به تصویر می کشد.

قلعه رودخان مانند سایر قلعه های کوهستانی در بالاترین نقطه کوه واقع شده است. نمونه هایی دیگر از این قلعه ها در نقاط دیگر ایران نیز وجود دارند که از میان آنها می توان به قلعه بابک در کلیبر آذربایجان شرقی، قلعه ی حسن صباح در الموت قزوین، قلعه یزدگرد در ریجاب کرمانشاه و… اشاره نمود. این قلعه ها دو برج عظیم در دو طرف درب ورودی دارند و تعداد زیادی برج های کوچکتر با فواصل نامنظم، دور تا دور آنها را فرا گرفته است.

در اطراف دیوارهای قلعه های کوهستانی، شیب تندی وجود دارد تا حمله به قلعه را سخت یا ناممکن کند و جلوی نفوذ دشمن را بگیرد. بیشتر قلعه های کوهستانی به سبب فتح توسط افراد مختلف و عوامل طبیعی تا حدی از بین رفته اند اما در میان آنها قلعه رودخان یکی از سالم ترین هاست که همچنان زیبایی خاص خودش را دارد و در طول تاریخ، هیچ‌گاه مورد نفوذ و فتح دشمنان قرار نگرفته است.

محیط قلعه ۱۲۶۰متر می باشد و طول آن حدود ۵۰۰ متر و عرض آن در نقاط مختلف متفاوت است. این قلعه با فرم کلی نامنظم، مساحتی بالغ بر ۲۲۳۰۰ متر مربع را به خود اختصاص داده و ۴۰ برج و دیواری به طول ۱۵۰۰ متر نمای بیرونی آن را تشکیل می دهند. ارتفاع دیوارها از ۳ تا ۱۰ متر متغیر است و در نقاط حساس و نفوذ پذیر قلعه، دیوارها و برج ها با قطر و ارتفاع بیشتری ساخته شده اند. دور تا دور دیوارها و برج ها روزنه‌هایی شیب دار تعبیه شده تا برای ریختن مواد مذاب و تیراندازی مورد استفاده قرار گیرند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید