آبشار کمردوغ کهگیلویه و بویر احمد ، هفتمین آبشار بلند ایران

جاذبه‌های طبیعی جلوه‌‌ هایی از رمز و راز هستی می باشند که نشانه های کوچکی از قدرت بی انتهای خداوندند. ایران سرشار از این جاذبه هاست و در هر نقطه ای از خود یکی از آنها را در آغوش کشیده است. با همه ی شناختی که از طبیعت کشورمان داریم باز هم گوشه هایی بکر و ناشناخته در سراسر آن وجود دارند که تصویر خود را از نگاه ها پنهان کرده اند.

آبشار کمردوغ نمونه‌ای خارق العاده و شگفت انگیز از این دست جاذبه هاست که در میان تنگه ای زیبا و تماشایی جا خوش کرده و سقوطی شکوهمند را به نمایش گذاشته است. این آبشار با آب نمکین خود طعم شوری به طبیعت استان کهگیلویه و بویر احمد می دهد و به عنوان یکی از آبشار های منحصر به فرد منطقه به شمار می رود.

برای دیدن و شناختن این جاذبه ی تماشایی کوله بارمان را می بندیم و قدم در جاده می گذاریم. از شهر دهدشت عبور می کنیم و در یک جاده ی پرپیچ و خم کوهستانی از کنار جنگل های بلوط عبور می کنیم تا به شهر قلعه رئیسی برسیم.

آبشار کمردوغ با زیبایی های کم نظیرش در انتظار ماست…

 

آبشار کمردوغ

چرا آبشار کمردوغ؟


– آبشار کمردوغ عنوان هفتمین آبشار مرتفع ایران را به خود اختصاص داده است.

– این آبشار در میان تنگه ای زیبا قرار گرفته و طبیعتی بکر و ناشناخته را پیش روی ما قرار می دهد.

آبشار کمردوغ

آبشار کمردوغ | هفتمین آبشار بلند ایران

کمی آن طرف تر از شهر دهدشت و در میان صخره هایی بلند که سر به فلک کشیده و گویی آسمان را شکافته اند، یکی از دیدنی ترین جلوه های طبیعت ایران خودنمایی می کند که با نام آبشار کمر دوغ مشهور است.

در این فضا آنچه که به گوش می رسد ترکیبی از سکوت و صدای ریزش قطره های آب از روی جلبک ها است؛ اینجا همان جایی است که می توانی سقوط آب را از ارتفاعی نزدیک به ۱۰۰ متر ببینی و از تماشای هفتمین آبشار بلند ایران لذت ببری.

این آبشار با عرض بیش از ۶۰ متر یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی کهگیلویه و بویراحمد می باشد که نامش در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد.

آبشار کمردوغ

دیدنی ها و تفریحات

در سفر به آبشار کمردوغ می توانید از انجام فعالیت های زیر لذت ببرید:

۱- پیاده روی در طبیعتی بکر

برای رسیدن به آبشار لازم است تا از میان تنگه ای بسیار زیبا عبور کنید. این تنگه فرصت یک پیاده روی لذت بخش تا پای آبشار را به شما می دهد و تجربه ای به یادماندنی را برایتان به ارمغان می آورد.

آبشار کمردوغ

۲- کوهنوردی

آبشار کمردوغ توسط کوه ها و صخره های بلندی احاطه شده است که در صورت به همراه داشتن تجهیزات و آشنایی با اصول صخره نوردی و کوه نوردی می توانید یکی از آنها را انتخاب و فتح کنید.

آبشار کمردوغ

۳- عکاسی از سوژه های ناب

در هر گوشه ای از این طبیعت سوژه ای برای دوربین شما و ثبت عکس های زیبا وجود دارد. تصاویری که بعدها می توانید با آنها خاطرات سفرتان را مرور کنید و لذت ببرید. بهترین سوژه های عکاسی پرستوهایی هستند که در میان طاق های سنگی اطراف آبشار لانه کرده اند و به این سو و آن سو پرواز می کنند.

آبشار کمردوغ

۴- آب تنی و آب بازی

حوضچه های ایجاد شده در پایین آبشار مکانی را برای آب تنی و تجربه ی شیطنت و آب بازی برای شما فراهم آورده اند. پس از فرصت اسنفاده نمایید و خاطره ای خوش را خلق کنید.

آبشار کمردوغ

۵- بازدید از آبشار مصنوعی

اجرای یک طرح پرورش ماهی قزل آلا در سرچشمه آبشار کمردوغ، محل سرریز آب را پهن تر کرده و باعث وسعت یافتن طول آبشار شده است. به همین دلیل در جنوب آبشار طبیعی کمردوغ یک آبشار مصنوعی نیز به چشم می خورد که جاذبه ای خاص را در طبیعت ایجاد کرده است.

آبشار کمردوغ
photo by M.Gaeini

شوری آب | ویژگی منحصر به فرد آبشار کمردوغ

چشمه های متعددی در ضلع شرقی کوه های قلعه رئیسی از قلب زمین می جوشند و آب گوارای خود را روانه ی آبشار کمردوغ می کنند. این آب نمکی و شور است و یکی از نوادر طبیعت کهگیلویه و بویراحمد به شمار می رود چرا که در مناطق کوهستانی این استان چشمه های نمکی به ندرت به چشم می خورند.

آبشار کمردوغ

کمردوغ به چه معناست؟

در ادبیات محلی، کمر به معنای دیوار سخت و صاف به کار می رود که اشاره به شکل دیواره ی آبشار دارد. همچنین وزش باد باعث منحرف شدن مسیر آب می گردد و آب را به شکل پودر در می آورد. نمکی بودن چشمه آب باعث می شود  تا این قطرات پودری به رنگ سفید به نظر برسند. به همین دلیل آن را به دوغ تشبیه کرده و نام کمردوغ را بر آن نهاده اند.

 

آبشار کمردوغ

بهترین فصل سفر

در چهار فصل سال آب در آبشار کمردوغ جریان دارد. اما به دلیل کوهستانی بودن منطقه بهتر است سفر به این آبشار را با فصول بهار و تابستان موکول کنید.

بهار و تابستان: در این فصول هوا معتدل است و طبیعت با سرسبزی خود از شما استقبال می کند.

پاییز و زمستان: با کاهش دما و شروع بارندگی ها رسیدن به آبشار دشوار می گردد.

آبشار کمردوغ

کجا بمونیم؟

برا اقامت می توانید از هتل ها و مهمانسراهای شهرهای اطراف استفاده نمایید و یا با استفاده از تجهیزات لازم، کمپینگ در طبیعت را تجربه کنید.

 

ملزومات سفر

کفش مناسب برای پیاده روی، خوراکی و میان وعده های سبک، کلاه آفتابگیر ، عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب از لوازم مورد نیاز شما برای سفر به این آبشار هستند.

کوله پشتی

راه دسترسی

آدرس

استان کهگیلویه و بویراحمد، ۸۰ کیلومتری شهر دهدشت، بخش چاروسا،  ۱۵ کیلومتری شرق شهر قلعه رییسی، روستای کمردوغ

راه دسترسی

برای دیدن این آبشار زیبا باید به دهدشت بروید و از آنجا به سمت شمال و جاده دیشموک، مسیرتان را ادامه دهید. پس از طی مدتی به قلعه رئیسی در ۱۵ کیلومتری آبشار می رسید. از قلعه رئیسی به سمت شرق بروید و  تابلوهای امامزاده محمود را دنبال نمایید تا به دوراهی برسید. در اینجا تابلوی آبشار کمردوغ، راه درست را به شما نشان می دهد. پس از رسیدن به پایان جاده ماشین را پارک کنید و با پای پیاده ادامه ی مسیر را بپیمایید.

از اینجا رسیدن به آبشار از دو راه امکان پذیر است : راهی که شما را به روستای کمردوغ و بالای آبشار هدایت می کند و راه دیگر که به رو به روی کمردوغ منتهی می شود و تماشای نمای کامل آبشار را برای شما میسر می کند.

بهتر است مسیر پیاده روی را به همراه یک راهنمای محلی طی کنید تا دچار دردسر نشوید.

فاصله از مرکز استان و شهرهای اطراف

یاسوج: ۱۹۱ کیلومتر

دهدشت: ۸۰ کیلومتر

قلعه رئیسی: ۱۵ کیلومتر

منبع : کارناوال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی